Руското министерство на правосъдието включи главния редактор на "Новая газета" Дмитрий Муратов /на снимката/ и стендъп комика Руслан Белий в списъка си с чуждестранни агенти, предаде ТАСС, като цитира съобщение, публикувано на уебсайта на ведомството.
Муратов е и носител на Нобелова награда за мир от 2021 г., отбелязват Франс прес и Асошиейтед прес.
"Д. А. Муратов е участвал в създаването и разпространението за неограничен брой хора на съобщения и материали на чуждестранни агенти, използвал е чуждестранни платформи за разпространение на мнения, насочени към формиране на негативно отношение към външната и вътрешната политика на Руската федерация", се казва в съобщението. От своя страна. "Р. В. Белий е участвал в създаването и разпространението на съобщения и материали на чуждестранни агенти за неограничен брой лица, противопоставял се е на специалната военна операция в Украйна". Освен това той е "осъществявал дейности, насочени към формиране на негативен образ на въоръжените сили на Руската федерация".
В същия списък се включени и Максим Резник, бивш депутат от санктпетербургското Законодателно събрание, политическият активист Маирбек Вачагаев, бившата водеща на радиостанция "Ехото на Москва" Оксана Баршева (известна като Ксения Ларина), съветският писател Олег Радзински, икономистът Константин Сонин, антивоенното етническо движение "Нова Тива", бившият координатор на щаба на Навални във Воронеж Евгений Карпов и Денис Катаев, служител на телевизионния канал "Дожд". Самият канал също е включен в списъка с "чуждестранни медийни агенти".
Муратов е главен редактор на в. "Новая газета", който е широко уважаван в чужбина заради разследващите си репортажи и често критикува Кремъл. Той е един от носителите на Нобеловата награда за мир за 2021 г., като по-късно продаде Нобеловия си медал на търг и заяви, че получените 103,5 млн. долара ще бъдат използвани за подпомагане на деца бежанци от Украйна.
След като Русия прие строги закони за наказване на изявления, които критикуват военните ѝ действия в Украйна или дискредитиращи руски военни, "Новая газета" обяви, че няма да излиза до края на конфликта. Много от нейните журналисти започнаха работа в ново издание, наречено "Новая газета Европа", което е базирано в Латвия.
През последните години Русия методично преследва лица и организации, които критикуват Кремъл, като много от тях биват включвани в списъка с "чуждестранни агенти". Някои от тях бяха заклеймени и като "нежелани" по силата на закон от 2015 г., който превръща членството в такива организации в престъпление.
Източник: БТА