Руското военно присъствие в окупираната Запорожка АЕЦ и боевете в близост до обекта представляват риск за сигурността, заяви ръководителят на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) Рафаел Гроси, цитиран от ДПА и Франс прес, информира БТА.
Гроси се позова на изводите на неотдавнашния си доклад за Украйна, в който говори за "продължаващо значително военно присъствие" на ядрения обект и за няколко военни камиона в една от залите с турбините. В доклада си той отново споменава и за мините между външния и вътрешния периметър на централата, които се наблюдават.
От друга страна, досега в атомната електроцентрала не е открито тежко военно оборудване, добави Гроси на пресконференция днес.
От година насам екип от наблюдатели на МААЕ е постоянно в намиращата се в близост до фронта централа, но засега руските сили не са им предоставили безпрепятствен достъп до всички зони на обекта.
Русия обяви превземането на централата в началото на март 2022 г. Според Гроси повредите по сградите и електропроводите в хода на войната подхранват опасенията за ядрена авария в най-голямата АЕЦ в Европа.
Освен това генералният директор изрази пред Съвета на управителите на МААЕ съжаление от това, че се омаловажава ескалацията на иранските ядрени дейности и отслабва интересът на международната общност относно рисковете, свързани с иранските ядрени амбиции, отбелязва АФП. "Това ме тревожи, защото проблемите са толкова актуални днес, колкото и вчера", заяви Гроси. Констатацията за спада на интереса към иранските ядрени дейности Гроси направи в момент, в който стана ясно, че САЩ и трите европейски държави от така наречената група Е3 (Франция, Германия и Великобритания) не възнамеряват да внесат тази седмица никаква резолюция, осъждаща липсата на сътрудничество от страна на Иран. Вместо това те са предпочели да има "съвместно изявление", подкрепено от голям брой държави, по инициатива на Вашингтон, според дипломатически източник.
През август Вашингтон и Техеран постигнаха споразумение за освобождаване на затворници. Експертите видяха в това знак за намаляване на напрежението между двете държави, които не са имали дипломатически отношения от Ислямската революция през 1979 г. насам.
Гроси съобщи също така днес, че МААЕ има сериозни проблеми с финансирането, защото няколко големи страни членки не са платили вноските си. Той не каза кои са тези страни, но заяви, че просрочените задължения възлизат на 220 млн. долара.