Министърът на външните работи на Германия, Аналена Бербок, проведе срещи с колегите си от Турция и Грузия в Ню Йорк преди началото на 78-ата годишна сесия на Общото събрание на ООН, съобщи ДПА. Обсъжданията в рамките на този форум в САЩ трябва да започнат утре.
Според информацията от германската делегация, разговорите между Бербок и турския външен министър Хакан Фидан са протекли в конструктивна атмосфера и са се фокусирали на въпроси, свързани с двустранното сътрудничество, както и върху сътрудничеството с Европейския съюз и НАТО. Двете страни са обсъждали и усилията на Турция и ООН във връзка с медиацията за възстановяването на зърнената сделка за безопасен износ на Украйна през Черно море.
Срещата на Бербок с външния министър на Грузия, Илия Дарчиашвили, се съсредоточи върху "грузинските усилия за осъществяване на реформите, изисквани от Европейския съюз," според изявленията на канцеларията на министъра в социалната мрежа "Екс" (бивша "Туитър"). Бербок подчерта важността на Европейския съюз като общност на ценности, където успехът се основава на плурализма и способността да се критикува и да се постигат компромиси.
Грузия е кандидат за членство в ЕС след руската инвазия в Украйна през февруари на миналата година. Въпреки това, текущото правителство на страната се смята за проруско настроено. ЕС предостави възможност на Грузия да стане кандидат за членство, когато изпълни необходимите реформи, изисквани от Брюксел.
Тези реформи включват борба с политическата поляризация, съдебни реформи, установяване на независима власт, борба с корупцията и подкрепа на свободата на медиите. Освен това, ЕС изисква от Грузия да "деолигархизира" себе си, като ограничи влиянието на олигарсите, които все още упражняват значителен контрол върху икономиката и политиката на страната.
Следващият месец Европейската комисия планира да представи доклад, който ще послужи като основа за вземане на по-нататъшни решения относно интеграцията на Грузия в ЕС.