ЕС категорично осъди нападението на "Хамас" срещу Израел, но изпрати смесени послания относно бъдещето на своята помощ за развитие на палестинците.
Ескалацията на насилието между Израел и палестинската ислямистка групировка "Хамас" предизвика дискусии в Брюксел за програмите за помощ за палестинския народ, съобщи Европейският нюзрум - платформа за сътрудничество между 21 европейски новинарски агенции, сред които е и БТА.
Евросъюзът се опитва да се прегрупира по въпроса за помощта за палестинския народ. Съществува консенсус по следните точки: подкрепата за Палестинската автономна власт трябва да продължи, а Израел трябва да се защитава, но да спазва международното право, цитирана от БТА.
В събота бойци от "Хамас" щурмуваха израелската граница около анклава Газа и предприеха нападения срещу граждански и военни обекти, като в сряда броят на убитите надхвърли 1200 души. Израел отговори с артилерийски и въздушни удари, а по изчисления на официалните власти в Газа палестинските жертви след пет поредни дни на ожесточени боеве са над 900.
В понеделник вечерта председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен трябваше да направи изявление относно замразяването на плащанията по помощта за развитие. Първоначално еврокомисарят за съседството и разширяването Оливер Вархей обяви, че всички плащания ще бъдат спрени незабавно, но по-късно през деня ЕК коригира тази позиция и съобщи, че ще преразгледа плащанията на помощи за палестинците.
Евросъюзът е предвидил отпускането на помощи за палестинския народ с 1,18 млрд. евро за периода от 2021 до 2024 г., се посочва в съобщение до медиите.
Представители на ЕК заявиха, че е постигнато съгласие да не се изплащат никакви средства, докато не приключи преразглеждането на помощта. "Нашата хуманитарна подкрепа за палестинския народ не е поставена под въпрос. И все пак е важно внимателно да преразгледаме финансовата си помощ за Палестина", обясни Фон дер Лайен. "Финансирането от ЕС никога не стигало и няма да стигне до "Хамас" или друга терористична организация", допълни тя.
САЩ, ЕС и Израел определят "Хамас" като терористична групировка. Към момента не се предвиждат никакви плащания, но преразглеждането няма да се отнася до хуманитарната помощ за палестинците, се казва в съобщение на ЕК до медиите.
В сряда Фон дер Лайен определи убийствата на израелски цивилни от страна на "Хамас" като хладнокръвен военен акт и посочи, че това е отражение на "древно зло". "Трябва да сме ясни, когато даваме определения на нещо толкова ужасяващо. Възможен е само един отговор. Европа застава зад Израел. Ние изцяло подкрепяме правото на Израел да се защитава", каза още председателят на ЕК.
Повечето страни в ЕС са против замразяването на помощта за палестинския народ
Представители на 27-те държави членки на ЕС във вторник проведоха неформална среща в оманската столица Маскат във връзка с изненадващата атака на "Хамас" последвалата израелска военна кампания в Газа. Преобладаващото мнозинство от страните от ЕС отхвърлиха предложението за замразяване на плащанията за Палестинската автономия, заяви ръководителят на европейската външна политика Жозеп Борел.
"Не всички палестинци са терористи", каза Борел след министерската среща между ЕС и Съвета за сътрудничество в Персийския залив, в която участва чрез видеоконферентна връзка. "Колективното наказание срещу всички палестинци ще бъде несправедливо, а и непродуктивно. То ще бъде против нашите интереси и против интересите на мира", допълни европейският лидер.
Франция "не подкрепя спирането на помощта, която е в пряка полза на палестинския народ", заяви френското външно министерство. Миналата година Франция е предоставила на палестинците помощ в размер на 95 млн. евро.
Изпълняващият длъжността министър на външните работи на Испания Хосе Мануел Албарес разкритикува първоначалната реакция на комисаря Оливер Вархей. Албарес също така изрази съжаление за преразглеждането на европейската помощ, тъй като той сякаш този акт намеква, че ЕС е финансирал терористична организация "в продължение на години". Той подчерта, че "няма доказателства, че това финансиране не е било използвано за целите, за които е предназначено".
Във вторник - ден след като Берлин заяви, че спира помощта за развитие, германският министър на външните работи Аналена Бербок призова за устойчива хуманитарна помощ за палестинските територии. Освен това тя призова палестинската власт да се дистанцира "терора" и допълни, че нападението на "Хамас" срещу Израел не може да бъде оправдано. "Като Палестинска автономия вие имате дълг и към собствения си народ", подчерта Бербок. В четвъртък германският канцлер Олаф Шолц заяви, че цялата помощ за развитие на палестинските територии е в процес на преразглеждане.
Италианският министър на външните работи Антонио Таяни посочи, че това е в резултат на новите обстоятелства и че "не трябва да има злоупотреба с въпросните средства".
Във вторник САЩ приветстваха позицията на ЕС в подкрепа на продължаване на помощта за развитие за палестинския народ. Брюксел "направи обратен завой… и ние приветстваме това. Много ясно заявихме, че нямаме никакви претенции към палестинския народ", каза говорителят на американския Държавен департамент Матю Милър.
ЕС се противопоставя на пълната обсада на Газа, заяви Борел
Външните министри от ЕС призоваха Израел да не прекъсва доставките на "вода, храна и електричество" за Газа и призоваха за хуманитарни коридори за хората, които се опитват да избягат от ивицата Газа. Европейските министри наблегнаха на необходимостта от "спазване на международното хуманитарно право", допълни той.
"Израел има право да се защитава, но това трябва да става съответно с международното право, хуманитарното право, а някои решения са в разрез с това международно право", заяви Борел пред журналисти в Маскат. Той посочи, че на срещата на ЕС е отправен призив за "хуманитарни коридори, които да улеснят хората да избягат от бомбардировките на Газа" и да могат преминат границата с Египет.
Борел каза, че е е поканил и израелския външен министър Ели Коен и палестинския му колега Рияд ал Малики на извънредна среща на висшите дипломати във вторник, но никой от тях не е приел поканата за участие в срещата на ЕС.
ЕС и арабските държави от Залива обсъждат регионалното въздействие на конфликта
Във вторник ЕС и Съветът за сътрудничество в Персийския залив призоваха за продължаване на помощта за палестинските територии след опасенията, че тя може да бъде прекратена след нападението на "Хамас" срещу Израел. Последният е регионален, междуправителствен, политически и икономически съюз, включващ Бахрейн, Кувейт, Оман, Катар, Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства. Външните министри от двата блока се срещнаха в Маскат.
Опасенията от регионален пожар нараснаха на фона на очакванията за предстоящо израелско сухопътно нахлуване в Газа - многолюдния анклав, откъдето "Хамас" започна сухопътната, въздушната и морската си атака в събота.
"Те подчертаха значението на устойчивата финансова подкрепа за Агенцията на ООН за подпомагане на палестинските бежанци", се казва в съвместната декларация, прочетена от Борел.
Във вторник словенското правителство реши, че ще отпусне 150 000 евро нa агенцията на ООН през тази година. Тежката хуманитарна ситуация прави допълнителните средства още по-оправдани, се казва в прессъобщението, като се добавя, че вноските на Словения обикновено варират от 50 000 до 150 000 евро годишно.
Междувременно ръководителят на ирландското правителство Лео Варадкар предупреди, че международната подкрепа за Израел може да отслабне, ако страната отиде твърде далеч в отговора си срещу Хамас. "От гледна точка на Ирландия ние казваме на Израел: "Да, вие имате право да се защитавате (...), но всеки отговор трябва да бъде пропорционален", заяви Варадкар, като добави, че "съществува риск от избухване на насилие на Западния бряг, в Ливан и на други места".
Българският премиер Николай Денков заяви, че "това е начин да се измести вниманието на международната общност от нападението на Русия срещу Украйна и опит да се разпространи това напрежение в по-големи части на света". Той допълни, че изходът кризата ще е определящ за "света десетилетия напред".
Италианският министър на външните работи Антонио Таяни подчерта, че Италия е готова да допринесе за "насърчаване на деескалацията между страните и предотвратяване на разширяването на конфликта". Таяни ще посети Египет, който често е посредник между Израел и палестинците.
В сряда в Кайро 22-ма външни министри от Арабската лига призоваха за незабавно спиране на израелските атаки срещу Газа. В заключителното изявление се казва, че е необходимо да се съживи мирният процес и "Организацията за освобождение на Палестина (ООП), като единствен и легитимен представител на палестинците, и Израел да започнат сериозни преговори за постигане на справедлив и всеобхватен мир".
Американският държавен секретар Антъни Блинкън планира в да посети Израел в четвъртък. САЩ и Израел традиционно поддържат близки приятелски отношения. Вашингтон подкрепя Израел с милиарди долари, значителна част от които отиват за защита срещу ракети.