Отидете към основна версия

1 552 12

Георги Рачев: Заради промените в климата започна третото световно преселение на народите

  • климатични промени-
  • фосилни горива

Много е топло на Земята. Въпросът, който буди безпокойство е скоростта, с която се случват промените. Те вече са в рамките на един човешки живот, каза климатологът

Ние се намираме в третото световно преселение на народите, но този път от вътрешността към крайбрежията. Никога крайбрежията не са били толкова антропогенно натоварени и повишаването на нивото на Световния океан ще предизвиква все повече проблеми. Всички ние сме в една кошница и заедно трябва да положим усилия, за да премахнем фосилните горива. Това каза проф. Георги Рачев, климатолог, пред Bloomberg TV Bulgaria.

От всички фосилни горива природният газ е възможно най-чистият. Той генерира два пъти по-малко въглероден диоксид в сравнение с въглищата. А въглищата просто трябва да изчезнат - да не се използват за това, за което се ползват в момента. Но Китай и Индия продължават да развиват термалните централи на въглища, каза проф. Рачев.

"Излезе един доклад на МАЕ, в който се казва, че миналата година светът е добил около 8 млрд. 200 млн. - 8 млрд. 300 млн. тона въглища. 75% дори 80% от тези въглища се ползват в Китай и в Индия. Европа драстично намали производството и употребата. САЩ тотално изключиха въглищата, поне що се отнася до развитие. Но накрая трябва да се разбере, че ние сме в една кошница - вие, аз и всички заедно. И всички заедно трябва да положим усилия, за да премахнем фосилните горива. Това беше лайтмотивът, който китайците сложиха на парижкото споразумение".

Всички тези процеси са много тясно обвързани и с икономическите фактори и финансови услуги, които ползваме. Например при застрахователните услуги, ако притежавате вила на брега на океана, тя може да се окаже незастраховаема, защото рискът от наводняване може да толкова голям, че премията, която ще се наложи да платите, за да покриете риска от това природно бедствие може да струва толкова, колкото цялата ви вила, обясни събеседникът.

"Няма как и туризмът да не понесе и позитиви, но най-вече негативи, защото трябва да се търсят и нови дестинации".

Винаги е имало рекорди и тези рекорди са за чупене - така коментира събеседникът факта, че ноември месец 2023 година постави температурен рекорд. "Много е топло на Земята. Не че и преди това не е имало периоди с толкова топло време. Дори е било и по-топло, отколкото е в момента. Въпросът, който буди безпокойство е скоростта, с която се случват промените. Те вече са в рамките на един човешки живот".

В теорията на климатологията се казва, че климатичните промени са бавни климатични явления, които траят векове, сподели професорът, но "аз се оказва, че съм лъгал студентите и сега им се извинявам, защото няма такова нещо".

"В рамките на 30 години ние виждаме как температурите главоломно растат. Това го няма като аналог в нашето климатично минало и за това не знаем как ще реагира климатичната система, а тя е многообразна и обхваща цялата природа - това е литосфера, хидросфера, криосферата, атмосферата и нас самите - биосферата, която е най-динамичната, започват хиляди причинно-следствени връзки (и възможните сценарии си) съперничат с възможностите на шахматната дъска след 15-тия ход. Това е много трудно за прогнозиране и за това климатолозите обичаме да се измъкваме с едни малко по-обли обяснения, защото е много трудно да кажеш просто "това е хубаво", "това е лошо".

Поставете оценка:
Оценка 2.6 от 8 гласа.

Свързани новини