Стотици румънски фермери и шофьори на камиони протестираха в понеделник близо до граничните пунктове с Украйна и до големите градове в страната на фона на продължаващите преговори с правителството за високите разходи за бизнеса, цитирана от Ройтерс.
Демонстрациите бяха насочени главно срещу високата цена на дизела, скъпите застрахователни тарифи, мерките на Европейския съюз за опазване на околната среда и натиска върху вътрешния пазар от страна на вносните украински селскостопански стоки.
Колони от трактори и камиони започнаха да се събират преди шест дни по националните пътища, най-вече в близост до големите градове в държавата от ЕС и НАТО, като забавяха или блокираха движението.
Исканията на протестиращите включват мораториум върху изплащането на заемите, по-бързо изплащане на субсидиите и обособяване на отделни линии на граничните пунктове и черноморското пристанище Констанца за камиони от ЕС и камиони от страни извън блока, включително Украйна.
В понеделник представителите на най-големите земеделски асоциации и министърът на земеделието Флорин Барбу договориха конкретни срокове за редица искания, а асоциациите заявиха, че ще препоръчат на протестиращите да се приберат по домовете си.
Шофьорите на камиони имаха насрочени нови преговори по-късно тази седмица.
По-рано в понеделник камиони и влекачи заеха позиции по пътищата, водещи към контролно-пропускателните пунктове Сирет и Вичову де Сус на границата с Украйна, което забави транзита, но румънската гранична полиция заяви, че митническите формалности все още се изпълняват.
Пристанищните власти в Констанца заявиха пред Ройтерс, че протестите не са нарушили работата. Най-голямото събрание на протестиращите превозвачи беше в покрайнините на столицата Букурещ.
Украйна е един от най-големите износители на зърно в света, а Констанца се превърна в най-големия алтернативен маршрут за износ на Киев след пълномащабното нахлуване на Русия през февруари 2022 г., като зърното пристига в пристанището по шосе, с железопътен транспорт и с баржи през Дунав.
Унгарското министерство на земеделието съобщи в понеделник, че източните държави от ЕС - България, Полша, Унгария, Румъния и Словакия, са изпратили писмо до Европейската комисия с искане ЕС да наложи вносни мита върху украинското зърно, позовавайки се на нелоялна конкуренция.
Такива мита бяха отменени за Украйна, след като инвазията на Русия блокира пристанищата ѝ, нарушавайки транзита на зърно към световните пазари.