Според двама души, запознати с решението на Белия дом, и според американски служител администрацията на Джо Байдън скоро ще обяви плановете си да включи отново подкрепяните от Иран бунтовници хуси в Йемен в списъка на световните терористи, предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА.
Този ход идва в момент, когато хусите вече са извършили десетки нападения срещу търговски кораби в Червено море. Групировката твърди, че атакува корабите в отговор на военните операции на Израел в Газа след нападението на "Хамас" срещу Израел на 7 октомври.
Тримата души, запознати с решението, не бяха упълномощени да го коментират и пожелаха анонимност, за да обсъдят въпроса преди очакваното официално съобщение. Очаква се администрацията да направи изявлението днес, каза американският служител.
Държавният секретар Антъни Блинкен изключи хусите от списъка на чуждестранните терористични организации и на обявените за глобални терористи през февруари 2021 г., тъй като администрацията се стреми да улесни доставката на хуманитарна помощ в Йемен, припомня АП.
В последните си дни администрацията на Тръмп обяви хусите за чуждестранна терористична организация въпреки категоричните възражения на групи за защита на правата на човека и хуманитарна помощ.
Междувременно Сенатът на САЩ отхвърли резолюция, която щеше да принуди Държавния департамент в срок от 30 дни да изготви доклад, в който да се изследва дали Израел е извършил нарушения на човешките права в кампанията си срещу "Хамас" в Газа, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
В хода на гласуването 54 сенатори гласуваха за отхвърляне на резолюцията, което означава, че тя не може да бъде придвижена в 100-членния Сенат.
Гласуването беше наложено от сенатор Бърни Сандърс, който е независим законодател, който се обединява с демократите. Въпреки че мярката беше отхвърлена, тя отразява нарастващата загриженост сред някои от съмишлениците демократи на президента Джо Байдън, особено от левицата, по отношение на доставките на американски оръжия за Израел въпреки конфликта в Газа, който взе много жертви сред палестинското цивилно население.
"Трябва да гарантираме, че американската помощ се използва в съответствие с правата на човека и нашите собствени закони", заяви Сандърс в реч преди гласуването, призовавайки за подкрепа на резолюцията, като изрази съжаление от това, което той определи като неуспех на Сената да разгледа въздействието на войната върху цивилното население.