Словашкият премиер Роберт Фицо се опасява, че при вземането на решение дали да приеме Украйна в Европейския съюз, политическите съображения може да надделеят над действителното съответствие на страната към изискванията за страните кандидатки за присъединяване към общността.
„Желая Украйна да бъде страна-членка на Европейския съюз, но само когато е готова [да изпълни критериите за страни кандидатки]“, каза премиерът във видео, публикувано на страницата му във Фейсбук. „Страхувам се, че по отношение на Украйна ще преобладават чисто политическите критерии, а не критериите за действителната готовност на страната.“
В тази връзка правителственият ръководител припомни високото ниво на корупция в Украйна, но според него се смята за политически некоректно да се говори на тази тема в ръководните органи на ЕС. В същото време, както каза Фицо, докато военният конфликт продължава, процесът на влизане на Украйна в общността няма да продължи напред.
„Ние се опитваме да отворим темата за незабавно прекратяване на огъня и започване на преговори. Мисля, че е по-добре да спорим на масата в продължение на 10 години, отколкото да оставим руснаците и украинците да се избиват. Въпросът е кой какво иска? Струва ми се, че Западът изключително много подкрепя тази война. Това послание възникна през 2022 г., когато някои западни страни разубедиха Украйна да подпише мирно споразумение с Русия, те казаха, че ще използват войната в Украйна, ще предоставят военна и икономическа помощ на Украйна, ще въведат санкции срещу Русия, за да отслабят Русия както на международно ниво, така и политически, икономически и финансово. Това не работи. Войната продължава две години. Научаваме, че териториалните придобивки на Русия са по-големи от украинските. И от двете страни има огромен брой убити войници и ранени войници. Русия се справя икономически и политически, а президентът Путин се радва на голяма подкрепа. Така че може би имаме право да се запитаме дали тази западна стратегия е добра? Твърдя, че стратегията на Запада в Украйна не работи“, каза Фицо.
Тази стратегия според него трябва да бъде преразгледана. „Наблюдавам, че някои политици на Запад се движат в посока на развитие на тази стратегия: още повече оръжия за Украйна, включително модерни системи, те започват да говорят за участието на военен персонал на ЕС и НАТО под някаква форма в Украйна, например при обучение на украински военен персонал. Ситуацията в Украйна няма военно решение“, каза премиерът.
Той се обяви и срещу опитите в ЕС да премахне правото на вето на страните членки при вземане на решения в общността и за защита на европейския пазар от предлагането на украински селскостопански продукти, което доведе до протести на фермери в Европа.