Отидете към основна версия

2 457 68

Законът за "чуждестранните агенти" застрашава европейското бъдеще на Грузия, предупреди ЕС

  • грузия-
  • закон-
  • чуждестранни агенти-
  • европейско бъдеще-
  • герт ян копман

Герт Ян Копман, ръководител на дирекция "Разширяване" към Еврокомисията, каза това пред репортери в грузинската столица

Снимка: БГНЕС

Високопоставен представител на ЕС предупреди грузинското правителство, че предложеният законопроект за "чуждестранни агенти" е неприемлив. Той посочи, че ако този закон влезе в сила, ще представлява значителна пречка за надеждите на Тбилиси за членство в Съюза, пишат Ройтерс и БТА.

Герт Ян Копман, ръководител на дирекция "Разширяване" към Еврокомисията, каза това пред репортери в грузинската столица. Той добави, че Брюксел следи внимателно обстановката в Грузия и изпитва безпокойство от събитията там.

"Свидетели сме на тревожни събития около законопроекта. Във вида, в който беше приет на второ четене, законът е неприемлив и ще създаде сериозни пречки пред европейския път на Грузия", каза Копман. "Но не всичко е загубено и все още има време. През септември ще изготвим препоръки (дали да се започват присъединителни преговори с Тбилиси) и в периода октомври - ноември ще излезем с доклад, така че все още има време. Но сега топката определено е в полето на грузинското правителство."

Вчера парламентът на Грузия прие на второ четене законопроекта за "чуждестранните агенти", който беше разкритикуван, че е направен по руски образец. Стигна се и до сблъсъци, при които полицията прибегна до употребата на сълзотворен газ и шокови гранати, за да разпръсне голямото протестно множество, което се беше събрало пред сградата на законодателния орган, за да изрази позицията си срещу проектозакона.

Очаква се до около две седмици законопроектът да бъде разгледан на трето четене.

Сегашното политическо противопоставяне в Грузия, страна с 3,7-милионно население, преминала през смутове, революция и война след разпадането на Съветския съюз, се смята за част от по-голям сблъсък, който може да определи бъдещето на страната и дали тя ще се сближи още повече с Европа, или ще се върне в орбитата на влияние на Москва, отбелязва Ройтерс.

Поставете оценка:
Оценка 1.9 от 28 гласа.

Свързани новини