Отидете към основна версия

2 858 15

Гърция: Северна Македония трябва да изпълнява Преспанския договор, благодарение на него е в НАТО

  • гърция-
  • северна македония-
  • преспански договор-
  • нато

Гърция: Северна Македония се присъедини към НАТО благодарение на Преспанския договор, той трябва да се изпълнява

Снимка: БГНЕС

„Името (на държавата) Северна Македония е записано в Конституцията на страната, то е част от международен договор, това е името, под което страната е приета в НАТО, това е името, под което се водят преговорите за присъединяване с ЕС, това е име, което се използва навсякъде. И основното е, че това е конституционното име на държавата”, казва в интервю за „360 градуса” зам.-министърът на външните работи на Гърция Александра Пападопулу, която води гръцката делегация по време на срещата на министрите на външните работи и срещата на върха на държавите от ПСЮИЕ, която се проведе в Скопие.

Със закъснение, за Срещата на върха пристигна и министърът на външните работи на Гърция Йоргос Герапетритис, към когото медиите в Северна Македония също имаха голям интерес, заради категоричната позиция на Гърция срещу нарушаване на Договора от Преспа, след като президентът на Северна Македония Гордана Силяновска отказа да произнесе конституционното име на държавата по време на клетвата си, както и след това в публичните си изяви. Същото заяви, че ще прави и бъдещият премиер на страната Християн Мицкоски. Според двамата фактът, че документите, които подписват, са с конституционното име на държавата означава, че спазват Преспанския договор, но имат право на самоопределение и свобода на изразяване и това да наричат държавата си Македония, вместо Северна Македония е тяхно право.

„Те не са обикновени граждани, те представляват държавата. Когато министър-председателят, президентът или министърът на външните работи, или министърът на отбраната говорят официално, те представляват държавата, а държавата има конституционно име, което се определя и съгласува със сключен международен договор в рамките на резолюциите на Съвета за сигурност на ООН. Нека поясня още веднъж – това име, конституционното име на държавата, е име за универсална употреба (erga omnes), договорено в съответствие с международното право и трябва да се спазва. Не е личен въпрос”, казва в интервюто за „360 градуса” Пападопулу в отговор на въпрос, свързан с този аргумент.

Зам.-министърът на външните работи на Гърция Александра Пападопулу е била посланик на държавата си в Република Северна Македония от 2007 до 2012 г. и в отговорите си в интервюто казва, че "историята на подписването на Преспанския договор не бива да се забравя".

Договорът между Гърция и Република Северна Македония, подписан на 17 юни 2018 г. разреши дългогодишния спор за името на държавата, в следствие на което страната стана член на НАТО.

„Северна Македония е член на НАТО. Това е правилно. Това е резултатът от Преспанския договор. Северна Македония започна преговори за присъединяване към ЕС. И това е част от Преспанския договор. Да се ​​приравняват тези неща с пътните табели е унизително”, казва Пападопулу в отговор на въпрос, свързан с твърденията на представителите на ВМРО-ДПМНЕ, че Гърция не изпълнява своите ангажименти от Договора от Преспа, защото не е подменила всички пътни табели, на част от които стои съкращението БЮРМ (Бивша Югославска Република Македония), а на други - Скопие.

„Иначе, честно казано, нещата в Гърция се променят. На много табели пише Скопие, а не старото име (БЮРМ), а на много табели тук във вашата страна пише Солун или Атина. Когато пътувате от тук към Гърция, на табелите пише Солун, това е посока към града, а не посока към страната. Всичко ще се коригира, това не е въпрос (който трябва да стои пред нас). Нека поговорим за големите въпроси. Преспанското споразумение беше за големите проблеми, за стратегическата ориентация на вашата страна – НАТО, ЕС, свързана със смяната на името на държавата в съответствие с резолюциите на Съвета за сигурност на ООН. Меморандумите вече са ратифицирани в гръцкия парламент, някои меморандуми (закони) все още се не са приети и във вашия парламент. Меморандумите не са част от Преспанското споразумение, имали сме меморандуми и преди, ще имаме и в бъдеще и те ще бъдат ратифицирани. И вие тук имате заседнали закони, но ние не казваме, че не изпълнявате Преспанския договор заради няколко меморандума”, казва в интервюто Пападопулу.

В отговор на въпрос какво има предвид премиерът на Гърция Кириакос Мицотакис, когато казва, че намерението му е да отвори въпроса за изпълнението на Преспанския договор на предстоящата среща на върха на НАТО във Вашингтон, Пападопулу отговаря, че „Северна Македония се присъедини към НАТО, като част от Преспанското споразумение, следователно споразумението трябва да бъде изпълнено в неговата цялост”.

Какви са потенциалните последици от тази ситуация, попита водещият, а отговорът на зам.-министъра на външните работи на Гърция гласеше: „Не искам да говоря за това, искам да имам надежда, че няма да стигнем дотам, искам да имам надежда, че новото правителство на Северна Македония, когато поеме властта, ще осъзнае и може би вече осъзнава, че е в интерес на вашата държава, че е в интерес на всички, да спазвате международните задължения и да напредвате”.

Поставете оценка:
Оценка 4.6 от 13 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: