Руският президент Владимир Путин отново се оказа в списъка на номинираните за Нобелова награда за мир за 2014 г., но от комитета, който определя победителя, вече заявиха, че по времето на вземането на окончателното решение ще отчетат и действията на Русия по време на украинската криза. Основните заслуги на руския лидер са в урегулирането на сложната ситуация в Сирия преди месеци, но развитието на събитията в Украйна почти анулира шансовете му.
Президентът на Нобеловия институт Гейр Лундестад коментира пред „Ройтерс“, че тази година в списъка на кандидатите са попаднали рекорден брой от 278 политически и обществени фигури и организации, сред които е и Владимир Путин. Организациите са 47 на брой.
Според Лундестад на първото заседание на Нобеловия комитет журито ще разгледа въпроса за по-нататъшното развитие на събитията в горещите точки на планетата и страните, където в момента има политическа криза. Членовете на комитета щели да се опитат да предугадят по какъв начин ще се промени ситуацията в държавите, към които понастоящем е приковано вниманието на световната общественост. Освен Украйна това са още Тайланд, Венецуела и др.
Наред с Путин за Нобелова награда за мир е номиниран и бившият сътрудник на американските специални служби Едуард Сноудън. Норвежки политици са предложили почетната награда да му бъде връчена за разобличаването на секретните програми на САЩ за следене. В списъка на номинантите е и папа Франциск, като според коментар на ИТАР-ТАСС последните се смятат за фаворити сред всички излъчени кандидати. Сред имената на претендентите с шансове обаче е и пакистанската тийнейджърка Малала Юсафзай, ранена от талибаните, тъй като защитавала правата на жените да учат, както и някои руски дисиденти, изказвали се в защита на човешките права.
Името на носителя на наградата ще стане известно във втория петък на октомври 2014 г. Вчера комитетът ограничи пълния списък до брой кандидати между 25 и 40, а до края на април в него ще останат около 12 имена. Паричната премия от 8 милиона шведски крони, утвърдена още през 1901 г., възлизаща сега на 1,24 млн. долара, ще бъде връчена на 10 декември – годишнината от смъртта на основателя Алфред Нобел.
Миналата година Путин също беше номиниран от членове на руския парламент и обществени организации заради ролята му в урегулирането на конфликта с химическите оръжия в Сирия, който можеше да се развие и във военен удар от страна на САЩ по близкоизточната държава. Тогава обаче приза получи Организацията за забрана на химическото оръжие, също допринесла за разрешаване на конфликта. През 2009 г. пък с Нобелова награда за мир бе удостоен американският президент Барак Обама.