Турският президент Реджеп Тайип Ердоган заяви, че Турция може да влезе в Израел, както е правила в миналото в Либия и Нагорни Карабах, макар че не уточни какъв вид намеса предлага, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
Ердоган, яростен противник на израелската офанзива в Газа, започна да обсъжда този конфликт в реч, в която похвали отбранителната индустрия на страната си.
"Трябва да сме много силни, за да не може Израел да прави тези нелепи неща с Палестина. Точно както влязохме в Карабах, точно както влязохме в Либия, можем да направим подобно нещо и с тях", заяви Ердоган на среща на управляващата партия в родния си град.
"Няма причина, поради която да не можем да направим това. Трябва да сме силни, за да можем да предприемем тези стъпки", добави турският президент в речта, излъчвана по телевизията.
В отговор израелският външен министър Израел Кац заяви в "Екс", че "Ердоган следва стъпките на Саддам Хюсеин и заплашва да нападне Израел. Нека да си спомни какво се случи там и как свърши."
Ердоган изглежда имаше предвид предишни действия на Турция. През 2020 г. Анкара изпрати военен персонал в Либия в подкрепа на признатото от ООН правителство на националното съгласие на Либия, ръководено от либийския премиер Абдел Хамид Дбейба.
Анкара отрича да има пряка роля във военните операции на Азербайджан в Нагорни Карабах, но миналата година заяви, че използва "всички средства", включително военно обучение и модернизация, за да подкрепи своя близък съюзник Баку, отбелязва Ройтерс.
Междувременно "Хизбула" напусна позиции в Ливан, след като Израел заплаши със силен удар в отговор на смъртоносната ракетна атака по анексираните Голански възвишения, съобщи Франс прес, цитирана от БТА, като се позова на източник, близък до мощното проиранско движение.
Израел обеща да "удари врага със сила" ден след като при удара, за който обвини Хизбула, бяха убити 12 души на анексираните сирийски Голански възвишения, което породи опасения за военни действия в региона, на фона на войната в ивицата Газа.
"Хизбула", която отрича да стои зад удара, "евакуира определени позиции в южната част и в Бекаа, които според нея биха могли да бъдат цел за Израел", заяви пред АФП източник, близък до групировката.
"Хизбула" има силно присъствие на сирийската граница, както и в Южен Ливан, откъдето извършва почти ежедневни атаки срещу Израел от началото на войната в Газа преди близо десет месеца. Сили на формацията, въоръжавана и финансирана от Иран, има и в Сирия, където подкрепя правителството на президента Башар Асад.
Според Сирийския център за наблюдение на правата на човека (СЦНПЧ) други проирански и свързани с "Хизбула" групировки също са освободили позиции около Дамаск, както и в контролираната от Сирия част от Голанските възвишения. Базираната във Великобритания неправителствена организация, която разполага с широка мрежа от източници в Сирия, съобщава, че в началото на юни "Хизбула" е напуснала тези сектори, след като е била обект на интензивни израелски атаки.
Тези удари в Сирия имат за цел и да прекъснат пътищата за доставки на "Хизбула".
Според Израел иранска ракета "Фалак", изстреляна от Ливан по футболно игрище в голанския град Маждал Шамс, е убила 12 момчета и момичета вчера и е ранила около 30 души. Ливанското движение отрича да стои зад удара, но твърди, че е изстреляло ракети към военни позиции в Голан, включително към една от тях във Фалак, в отговор на смъртта на четирима свои бойци.