Японският премиер Фумио Кишида, говорейки на мемориална церемония в Нагасаки по повод 79-ата годишнина от американската атомна бомбардировка, отново заяви, че Русия заплашва да използва ядрено оръжие, предаде ТАСС.
„Ситуацията с ядреното разоръжаване става все по-трудна в светлината на заплахите на Русия да използва атомно оръжие“, повтори той формулировката, изречена три дни по-рано по време на възпоменателна церемония за отбелязване на годишнината от американската атомна бомбардировка над Хирошима. Кишида също така повтори, че разделенията в международната общност относно ядреното разоръжаване нарастват.
Японски официални лица, включително Кишида, редовно критикуват действията на Русия в Украйна, като периодично повтарят тезата за „недопустимостта на използването и заплахите за използване на ядрени оръжия от Русия“.
Москва многократно отхвърли изявленията на западните страни за предполагаемото съществуване на „руска ядрена заплаха“. Руското външно министерство нарече подобни изявления лицемерни. Външният министър Сергей Лавров подчерта, че руският президент Владимир Путин, за разлика от Запада, никога не е заплашвал с ядрена бомба.
Атомните бомбардировки на два града бяха извършени от Съединените щати в самия край на Втората световна война с официално декларираната цел да се ускори капитулацията на Япония. Това са единствените примери в историята на човечеството за бойно използване на ядрено оръжие. В резултат на експлозията на бомба, хвърлена над Хирошима, за един ден, според различни оценки, са загинали от 70 хиляди до 100 хиляди души. До края на 1945 г. броят на жертвите нараства до 140 хиляди заради издъхналите в болниците от раните си и излагането на радиация. Общият брой на жертвите надхвърля 350 хиляди.