По време на тайни преговори, САЩ предложиха амнистия на президента на Венецуела Николас Мадуро и неговите поддръжници в замяна на оставката му преди края на мандата му през януари 2025 г., съобщи вестник The Wall Street Journal с позоваване на източници.
Според тях става дума за освобождаване от обвинения за участие в наркотероризъм, които Министерството на правосъдието на САЩ повдигна срещу Мадуро и други представители на венецуелското правителство през 2020 г. Съединените щати предложиха амнистия, тъй като са уверени, че има убедителни доказателства за поражението на Мадуро на президентските избори, проведени през юли, пише вестникът.
Според източници Съединените щати са предложили на президента амнистия при същите условия през 2023 г. по време на тайни преговори в Доха, но Мадуро е отказал и позицията му не се е променила оттогава.
Според WSJ, ако Тръмп спечели президентските избори в САЩ през ноември 2024 г., преговорите може да бъдат прекъснати, ако бившият президент възобнови своята „агресивна политика“ относно Мадуро.
През март 2020 г. главният прокурор на САЩ Уилям Бар обяви, че американските власти са повдигнали обвинения срещу Николас Мадуро, както и други представители на властите в страната, за участие в наркотероризъм. Успоредно с това Държавният департамент на САЩ назначи парични награди от 5 до 15 милиона долара за информация, водеща до ареста на замесените в случая, включително президента.
На 28 юли във Венецуела се проведоха президентски избори. Както съобщи Националният избирателен съвет след обработка на почти 97% от протоколите, 51,95% от съгражданите са гласували за настоящия президент Николас Мадуро, а 43,18% за основния му съперник, кандидата от крайнодясната опозиция Едмундо Гонзалес Урутия. Един от опозиционните лидери, Мария Корина Мачадо, заяви в деня на изборите, че екипът на Гонсалес няма да признае поражението си на изборите. Русия, Боливия, Хондурас, Иран, Китай, Куба и Никарагуа поздравиха настоящия президент на Венецуела за победата му. Няколко държави не признаха преизбирането на Мадуро, включително Аржентина, Доминиканската република, Коста Рика, Панама, Перу, САЩ, Уругвай и Чили. Венецуелските власти съобщиха, че отзовават своите дипломати от тези страни и изискват техните власти да предприемат подобна стъпка.