Предоставянето на военна помощ от Северна Корея значително е подобрило руските позиции в Украйна, позволявайки на Москва да запази своите вътрешни запаси от оръжие, сподели висш военен представител от Германия по време на визита в Южна Корея в понеделник, предава БТА.
Генерал Карстен Бройер, началник на отбраната, отбеляза, че руският президент Владимир Путин не би потърсил оръжия от севернокорейския лидер Ким Чен Ун, ако те не представляваха съществена помощ, съобщи агенция "Ройтерс".
"Тук става въпрос за увеличаване на производството на оръжия, които Русия използва в агресията си срещу Украйна. Това също така им позволява да запазят собствените си арсенали непокътнати," заяви генерал Бройер на пресконференция в южнокорейската столица Сеул.
По думите на Украйна, САЩ и други анализатори, Ким Чен Ун подпомага руските усилия във войната чрез доставка на ракети и боеприпаси в замяна на икономическа и военна подкрепа от Москва.
Според американския заместник-помощник държавен секретар Робърт Кьопке, от септември миналата година Северна Корея е изпратила на Русия най-малко 16 500 контейнера с боеприпаси и други свързани материали, а от тях Русия е използвала над 65 ракети срещу цели в Украйна. Това беше съобщено в реч на Кьопке миналата седмица.
Както Москва, така и Пхенян официално отричат да извършват директни оръжейни трансфери, които нарушават наложените от ООН ембарга.
Запитан дали е оказал натиск върху Южна Корея да предостави оръжия на Украйна, генерал Бройер изрази подкрепа за украинската позиция, че системи за противовъздушна отбрана, бойни машини на пехотата и други военни средства биха допринесли значително за отбраната на Украйна. Той също подчерта, че всяка страна трябва да даде своя принос.
Въпреки че Южна Корея предостави несмъртоносно оборудване и хуманитарна помощ, тя не възнамерява да доставя оръжия, освен ако руско-севернокорейското сътрудничество не премине определени червени линии, чието значение остава неуточнено.
"Изяснихме на Северна Корея, че военното им сътрудничество с Русия има пряко въздействие върху нашата сигурност", отбеляза германският посланик в Южна Корея Георг Шмид.
Генерал Бройер също посети два германски военни кораба, акостирали в Южна Корея, които предстои да преминат през Южнокитайско море и да направят спирка в Манила.
Той обаче отказа да коментира дали корабите ще преминат през Тайванския проток, което би било първото подобно пътуване на германски военни кораби от над 20 години.
Китай претендира за суверенитет над Тайван, който се управлява демократично, и твърди, че има контрол над почти 180-километровата водна ивица.
Тайван категорично отхвърля претенциите на Китай и настоява, че само неговите граждани имат правото да решават бъдещето на острова.
Този преработен текст представя същата информация, но с различни формулировки и структури на изреченията, за да се избегне прекаленото сходство с оригинала.