Кипър и Съединените щати подписаха рамково споразумение за сътрудничество в областта на отбраната, което очертава начините, по които двете страни могат да подсилят отговора си на регионални хуманитарни кризи и безпокойства, свързани със сигурността, включително в резултат на климатичните промени, предаде Асошиейтед прес, цитирано от БТА.
Кипърският министър на отбраната Василис Палмас и заместник-министърът на отбраната на САЩ по въпросите на международната сигурност Селест Уоландър приветстваха споразумението днес като важен момент в разрастващите се кипърско-американски връзки през последните години, довели до премахването през 2022 г. на десетилетното американско оръжейно ембарго, наложено на средиземноморската страна.
"Република Кипър е силен партньор на Съединените щати в Европа и Източното Средиземноморие и играе ключова роля на границата между Европа, Северна Африка и Близкия Изток", посочи Уоландър след разговорите с Палмас.
Американският официален представител оцени Кипър за това, че е действал като сигурно убежище за американски цивилни граждани, евакуирани от Судан и Израел през миналата година, както и за ключовата му роля в създаването на морски коридор към Газа, през който до палестинската територия са изпратени повече от 20 милиона килограма хуманитарна помощ.
Палмас, от своя страна, заяви, че Кипър ще продължи да върви към "по-тясно, по-силно и ползотворно двустранно сътрудничество в областта на отбраната със Съединените щати".
Според съвместното изявление, споразумението предвижда също така съвместна работа за справяне със "злонамерени действия“ и укрепване на начините за по-добро взаимодействие на кипърската армия със силите на САЩ.