Вицепрезидентката на САЩ и кандидат за президент на Демократическата партия Камала Харис води пред бившия американски президент и кандидат на Републиканската партия Доналд Тръмп с 47 % на 40 % в надпреварата за президентските избори в САЩ на 5 ноември, сочат резултатите от ново социологическо проучване на Ройтерс/Ипсос.
Харис е успяла да намали преднината, която Тръмп досега имаше по въпроси като икономиката и трудовата заетост.
Харис е получила одобрението на 46,61 % от участвалите регистрирани избиратели в приключилото в понеделник тридневно допитване, докато Тръмп е бил подкрепен от 40,48 % от анкетираните.
В анкетата на Ройтерс/Ипсос от 11-12 септември Харис изпреварваше Тръмп с 5 процентни пункта. Най-новото допитване е с допустима грешка от около 4 пункта.
На въпроса кой от кандидатите има по-добър подход по отношение на "икономиката, безработицата и работните места", около 43 % от участвалите в социологическото проучване са подкрепили Тръмп, а 41 % - Харис. Одобрението за Тръмп от 2 пункта повече идва на фона на преднината му от 3 пункта в допитването на Ройтерс/Ипсос през август и 11 пункта в края на юли, малко след като Харис стартира предизборната си кампания.
Междувременно Тръмп обеща, че ще насърчи големи международни компании, включително и германски производители на автомобилни, да построят свои заводи в САЩ, като въведе данъчни облекчения, предаде ДПА, цитирана от БТА.
"Искам германските автомобилни компании да се превърнат в американски автомобилни компании", заяви Тръмп на предизборен митинг в гр. Савана, щата Джорджия. Той посочи, че ако спечели президентските избори на 5 ноември, ще отправи предложение на всяка голяма компания.
"Ще ви осигуря най-ниските данъци, най-ниските разходи за енергия, най-ниската регулаторна тежест и свободен достъп до най-добрия и най-голям пазар на планетата, но само ако произвеждате продуктите си тук, в Америка", подчерта Тръмп. Другото му условие е да се наемат работници от САЩ.
"Ако не произвеждате продукцията си тук, ще трябва да плащате много високи мита, когато изпращате стоката си в САЩ", предупреди републиканският лидер.
Редица американски икономисти критикуват идеята на Тръмп повишаване на митата, като твърдят, че това е равносилно на налагане на данък на потребителите, тъй като историята показва, че тежестите от подобни подобни мерки обикновено се прехвърлят върху крайния потребител, коментира ДПА.