Отидете към основна версия

2 811 74

Американското разузнаване: Ракетите с голям обсег няма да променят войната, но може да предизвикат Москва

  • американско разузнаване-
  • ракети-
  • голям обсег-
  • войната-
  • украйна-
  • русия

Американското разузнаване предупреждава за ограничените военни ползи и високия риск от руска ескалация

Снимка: БГНЕС

Американското разузнаване насочва вниманието към рисковете, свързани с възможността за удари в дълбочина на руска територия със западни оръжия, съобщава New York Times, цитирано от News.bg.

Разузнавателните агенции са стигнали до заключението, че удовлетворяването на молбата на Украйна за използване на западни ракети за удари по цели дълбоко в Русия може да провокира опасно отмъщение, без обаче да промени съществено хода на войната, се казва в статията.

Представители на американското разузнаване смятат, че Русия вероятно ще отговори с по-мощни мерки срещу САЩ и техните съюзници, ако Вашингтон позволи използването на ракети с голям обсег, доставени от САЩ, Обединеното кралство и Франция, за удари по Русия, твърдят източници.

Според New York Times разузнавателните служби смятат, че въздействието на такива ракети върху хода на войната не е значително, тъй като техният брой е ограничен и не е ясно колко от тях могат да бъдат осигурени от западните съюзници.

В оценката на разузнаването, цитирана от изданието, се подчертава, че анализаторите виждат потенциални рискове и несигурни ползи от подобно решение, което в крайна сметка зависи от президента Джо Байдън, който се срещна с Володимир Зеленски в Белия дом в четвъртък.

New York Times отбелязва, че тези оценки може отчасти да обяснят защо Байдън изпитва трудности с вземането на окончателно решение. Източниците на изданието обаче не знаят какво ще бъде решението на президента.

През последните месеци Байдън отказва да удовлетвори продължаващото искане на Украйна да премахне ограниченията върху ракетите с голям обсег, предоставени от САЩ и Обединеното кралство. Това би позволило на украинските сили да нанасят удари по военни цели дълбоко в Русия. Байдън се противопостави на тези искания, въпреки призивите на британския премиер, тъй като служители на американската администрация смятат, че подобни оръжия няма да променят стратегическия баланс и биха могли да подтикнат Владимир Путин към ескалация на войната.

Позицията на САЩ среща твърда съпротива от редица европейски лидери, които вярват, че след две години и половина война Украйна е спечелила правото да се противопостави на руските сили без ограничения. На кулоарите на Общото събрание на ООН тази седмица някои световни лидери изразиха видимо разочарование от липсата на подкрепа за подобни действия.

Поставете оценка:
Оценка 3.5 от 20 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: