Президентът на САЩ Джо Байдън е наредил на министерството на отбраната да "оцени и ако е необходимо, да коригира позицията на американските сили" в Близкия изток, съобщи Ройтерс, цитирана от БТА, позовавайки се на Белия дом.
Изявлението бе публикувано, след като Израел нанесе удари по централата на ливанското шиитско движение "Хизбула" в южно предградие на столицата Бейрут.
Вашингтон оказва силна военна подкрепа на своя съюзник Израел, като същевременно призовава за прекратяване на огъня в ивицата Газа и Ливан, посочва Ройтерс.
"Байдън нареди на Пентагона да оцени и коригира, ако е необходимо, позицията на силите на САЩ в региона, за да засили (ефекта на – бел. р.) възпиране, да осигури защита на въоръжените сили и да подкрепи пълния набор от цели на САЩ", се посочва в изявлението на администрацията на американския президент.
В него пише още, че държавният глава е наредил на екипа си да гарантира, че "посолствата на САЩ в региона предприемат всички защитни мерки, както е необходимо."
Байдън е бил информиран "няколко пъти" вчера за развитието на ситуацията в Близкия изток. Служител на Белия дом добави, че вицепрезидентът Камала Харис също е била запозната с въпроса.
В момента САЩ са разположили около 40 000 военнослужещи в Близкия изток.
Съединените щати все още вярват, че е възможно дипломатическо решение на конфликта в Близкия изток, заяви държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън на фона на днешните израелски удари по шиитската групировка "Хизбула" в южно предградие на ливанската столица Бейрут, предадоха Франс прес и Ройтерс.
"Пътят на дипломацията може да изглежда трудно забележим в момента, но той съществува и според нас е необходим. Ще продължим да работим усилено за него", каза първият дипломат на САЩ в кулоарите на 79-ата сесия на Общото събрание на ООН.
Вашингтон вярва, че пътят напред е чрез дипломация, а не през конфликт, подчерта Блинкън и отново призова за прекратяване на огъня в Ливан и ивицата Газа.
По-рано израелската армия съобщи, че е нанесла удари по щаба на "Хизбула" в южно предградие на ливанската столица Бейрут. По данни на местните власти са били убити най-малко двама и ранени 76 души.
"Най-важното нещо, което трябва да направим, е първо да се опитаме да спрем огъня и от двете страни и след това да използваме времето, което бихме имали, за да видим дали можем да постигнем по-широко дипломатическо споразумение", каза Блинкън.
Според него изборите, които всички страни в Близкия изток ще направят през идните дни, ще определят по кой път ще поеме регионът и ще имат дълбоки последствия за години напред.
Той обаче предупреди, че САЩ "ще предприемат всички необходими мерки за защита на американските служители и американските интереси в региона".
Целият Близък изток е заплашен да бъде "тласнат в бездната", предупреди днес генералният секретар на ООН Антониу Гутериш, цитиран от Франс прес.
Той изрази подкрепа за предложението на САЩ и Франция за прекратяване на огъня в Ливан.
"Шоковата вълна, излъчвана от мъртвите и безпрецедентните разрушения в (ивицата) Газа вече заплашва да тласне целия регион в бездната: пожар от голям мащаб с невъобразими последици", подчерта Гутериш на заседание на Съвета за сигурност на ООН за ситуацията в Газа.