Отидете към основна версия

9 376 139

The Nation: Украйна може да се разпадне

  • украйна-
  • русия-
  • война-
  • the nation-
  • сащ-
  • нато-
  • володимир зеленски-
  • владимир путин-
  • доналд тръмп-
  • путин

Ако Белият дом не промени политиката си към войната, Украйна ще се разпадне. А дори може да се стигне и до война между НАТО и Русия.

Снимка: Shutterstock

Който и да спечели изборите в САЩ, началото на новата администрация трябва да бъде възможност за сериозна преоценка на политиката на САЩ спрямо войната в Украйна, пише американското списание The Nation.

Защото е пределно ясно, че сегашният курс е неустойчив и ако се продължи по този начин, вероятно ще доведе рано или късно или до разпадането на Украйна или до пряка война между НАТО и Русия.

Новините от украинската фронтова линия са мрачни. Украинските сили са значително превъзхождани числено, както и в артилерия и боеприпаси. Има нарастващи признаци на изтощение, деморализация, дезертьорство и избягване на служба както от страна на елита, така и от обикновените хора. Руският успех се основава на факта, че Русия просто има много по-големи ресурси от Украйна по отношение на индустрията и живата сила.

Украинците и западните ястреби твърдят, че повече западни оръжия ще направят критична разлика. И наистина, ако някои от тях бяха предоставени през 2022 г., когато руските въоръжени сили бяха в сериозен безпорядък, те можеха да доведат до много по-голям украински успех. Сега обаче предимството на Русия е толкова голямо, че западните доставки не могат да имат голямо значение.

Западната промишленост не може да произведе нищо подобно на броя артилерийски снаряди, от които Украйна се нуждае. САЩ не могат да осигурят достатъчно системи за противовъздушна отбрана на Израел и Украйна и да запазят достатъчно за евентуална война с Китай. И преди всичко, НАТО не може да произвежда войници за Украйна.

Трагично е, че Украйна и Западът често осъждат възможността за компромисен мир и настояват за пълна украинска победа. Те продължават да твърдят, че ако на Путин му бъде позволено да запази югоизточната част от Украйна, после ще атакува НАТО. Това е нонсенс.

По-убедителен аргумент, изтъкнат например от Иван Кръстев във Financial Times, е, че с напредването на руската армия Путин няма стимул да търси мир в момента.

Не можем да знаем кои руски условия са абсолютни и кои подлежат на преговори, докато не влезем в преговори с Русия. И започването на преговори не означава приемане на първоначалните руски условия.

Членове на руския истаблишмънт предлагат възможността в замяна на договор за неутралитет, изключващ членството (на Украйна) в НАТО, Русия да се откаже от допълнителни териториални амбиции.

Овластете неутрални сили като Индия и Бразилия да правят подобни предложения за мир на руснаците. Предвид усилията, които руското правителство положи, за да ухажва тези държави и „глобалното мнозинство“, ще бъде много трудно за Путин да отхвърли мирна инициатива от тях.

Западната подкрепа за Украйна трябва да продължи по време на преговорите, така че украинските сили да нанасят тежки жертви на врага, като по този начин насърчават руснаците да приемат компромис. Не трябва обаче да се заблуждаваме нито, че нашата подкрепа ще продължи безкрайно дълго, нито че може да помогне на Украйна да си върне територията, която е загубила.

Ако следващата администрация на САЩ не успее да възприеме този курс, тогава съществува сериозен риск, подобно на армиите от Първата световна война след години на окопна война, украинската армия в крайна сметка да се разпадне.

Вашингтон ще се окаже изправен пред избор между това да приеме тежкото украинско поражение или да се намеси пряко и да рискува ядрена война с Русия.

Поставете оценка:
Оценка 3 от 78 гласа.

Свързани новини