Отидете към основна версия

1 013 4

Латвиец, шпионирал за Москва, ще лежи 7 години, Хелзинки обвини руснак за военни престъпления в Украйна

  • шпионаж-
  • военни престъпления-
  • сърбия-
  • латвия-
  • финландия-
  • русия-
  • украйна

Сърбите пуснаха поставен под домашен арест в очакване на екстрадиция беларуски журналист и опозиционер да замине за държава от ЕС

Латвийски шофьор на такси беше осъден на седем години затвор за предаване на снимки и информация, свързани с латвийската армия и войските на НАТО в мрежа, за която се предполага, че е шпионирала в полза на Москва, предаде Франс прес, цитирана от БТА.

Според латвийските служби за сигурност Сергей Сидоров е „използвал дискретния си външен вид и професията си на таксиметров шофьор, за да се движи и снима кораби на НАТО и товарно-разтоварните дейности на пристанището в Рига, както и да шпионира бази на НАТО и техния многонационален персонал“.

Съдът в Рига потвърди, че наред с друго, през март 2023 г. „Сидоров е докладвал за многобройни дейности на НАТО около Рига, докато е бил ангажиран на летището да вози военен персонал до две бази“.

Сидоров освен това е предавал информация за полигон за изпитания на натовски и украински дронове и е поискал инструкции от сътрудниците си за разработването на бомба, която да взриви на граждански петролен терминал в град Рига.

След военната инвазия на Русия в Украйна, група от симпатизанти на Кремъл създаде мрежа в приложението за съобщения „Телеграм“ в Латвия, наречена „Балтийски антифашисти“, която обединява доброволци, готови да събират поверителна информация за отбраната на страната.

В момента тази мрежа е предмет на отделно производство в латвийския съд.

След обявяването на присъдата днес, Сидоров коментира само, че ще се опита да я обжалва.

Руски гражданин, задържан във Финландия, беше обвинен в серия военни престъпления, извършени в Украйна през 2014 г., предаде Франс прес, цитирана от БТА.

Воислав Торден, ръководител на паравоенната неонацистка група "Русич", беше задържан от финландската полиция на летището в Хелзинки през юли миналата година.

37-годишният руски гражданин е заподозрян, че през есента на 2014 г. е участвал в убийството на 22 украински войници в Луганска област. Освен това той е "ранил тежко" четирима други.

"Заместник-главният прокурор му повдигна обвинение в пет военни престъпления пред съда в Хелзинки", се казва в изявление на прокуратурата.

Другите обвинения се отнасят предимно до използваните от него методи, включително осакатяване на украински войници, според същия източник.

Торден, известен още под предишното си име Ян Петровски, отрича да е замесен.

Върховният съд на Финландия вече се произнесе против екстрадирането му в Украйна, позовавайки се на опасения, че там може да бъде подложен на нечовешки условия на задържане.

Финландия прилага принципа на универсалната компетентност за подобни престъпления, което означава, че тя може да повдига обвинения за някои тежки престъпления независимо от мястото, където те са били извършени, припомня АФП.

Беларуски журналист и опозиционер, който беше под домашен арест в Белград в очакване на екстрадиция в Минск, обяви, че е напуснал Сърбия и е заминал за държава от Европейския съюз, предаде Франс прес, цитирана от БТА.

Беларус поиска екстрадицията на Андрей Гньот, арестуван през 2023 г. в сръбската столица, по обвинения в пране на пари, които според поддръжниците му са политически мотивирани.

Гньот посочи днес в „Инстаграм“, че е бил „евакуиран от Сърбия в ЕС“ след „една година на отчаяна борба, седем месеца и шест дни в затвора и пет месеца под домашен арест“.

„Моята история е холивудски филм!“, добави журналистът. „Моля ви да ми дадете малко време, за да свикна със свободата и сигурността, които не съм имал толкова дълго".

Гньот не даде подробности за страната, към която пътува, като каза само, че ще говори с медиите в следващите дни.

Андрей Гньот беше арестуван в края на октомври 2023 г. в Белград, където снимаше рекламен видеоклип, по искане на Интерпол във връзка с обвинение в данъчни измами в размер на няколкостотин хиляди евро. Впоследствие искането беше отменено.

Гньот винаги е отхвърлял тези обвинения и е заявявал, че това е опит на беларуското правителство да му затвори устата.

Журналистът беше инициатор за създаването на асоциация, която през 2020 г. подкрепи демонстрациите срещу преизбирането на Александър Лукашенко за президент на Беларус.

През последните месеци сръбските съдебни власти на два пъти се произнесоха за екстрадицията му, но и двете решения бяха отменени след обжалване.

Журналистът, който избяга от Беларус през 2021 г., се страхуваше за живота си, ако бъде върнат в родината си.

Поставете оценка:
Оценка 1.6 от 8 гласа.

Свързани новини