„Днес се уверихме, че България и Румъния са направили много усилия, за да се сдобият с членството в Шенген по суша. Договорите бяха много тежки, защото много проблемни въпроси трябваше да обсъдим и да намерим общ резултат“. Това каза унгарският министър на вътрешните работи Шандор Пинтер след ключовата среща в Будапеща с колегите си от България, Румъния и Австрия, предаде bTV.
„Направихме допълнителна стъпка, за да могат България и Румъния да бъдат пълноправни членове на Шенген. За да се случи това, трябва да съставим един съвместен пакет, който да увеличи сигурността в Европа и в двете нови членки. Този пакет ще бъде финализиран и на 12 декември ще се вземе решение“, каза Пинтер. Едната част от пакета включва общ контингент от минимум 100 гранични полицаи на българо-турската граница.
„Всички на тази среща се ангажираме с това – точно с каква бройка ще се договорим по-късно. Унгария се ангажира не само да изпрати тези 100 души, а да ги осигури с технически средства, за да осигурят сигурността на тази граница“, уточни Шандор Пинтер. „Има възможност до 31 декември да приключим с тази тема и от 1 януари, като остане контрола на вътрешните граници, България и Румъния да станат пълноправни членки на Шенгенското пространство“, заяви вътрешният министър на Унгария.
Министърът на вътрешните работи на Австрия Герхард Карнер също похвали двете страни за работата, която са свършили по отношение на защитата на границите. „От месец март миналата година с България и Румъния сме направили големи усилия. Укрепихме границите и борбата с нелегалния трафик на хора“, каза Карнер.
Приветствам положителните резултати от неформалните разговори днес в Будапеща, написа в социалната мрежа "Екс" председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен по повод срещата на министрите на вътрешните работги на България, Румъния, Австрия и Унгария, предаде БТА.
Мястото на България и Румъния е в Шенгeн. Премахването на проверките по сухопътните граници е последното препятствие. Следващият етап е официално решение на Съвета на ЕС. Нека 2025 г. донесе по-силен Шенген, добавя Фон дер Лайен. На 12 декември Съветът на ЕС по правосъдие и вътрешни работи се очаква да гласува на заседание в Брюксел за отпадането на проверките по сухопътните шенгенски граници на България и Румъния. Преди година Съветът на ЕС реши България и Румъния да бъдат приети в Шенген, като първо отпадат проверките по въздушните и морските граници.
Председателят на Европейския парламент Роберта Мецола също отправи приветствия и отбелязва, че евродепутатите отдавна призовават за цялостното присъединяване към Шенген на България и Румъния. Очаквам окончателно решение в близките дни, допълва Мецола.
Унгарският министър на вътрешните работи Шандор Пинтер също заяви, че пълното присъединяване на България и Румъния е възможно да се осъществи през януари. Еврокомисарят по въпросите на миграцията Илва Йохансон каза, че се надява двете страни да бъдат приети в Шенген през януари, тъй като са изпълнили необходимите критерии.
Представеният от вътрешните министри пакет за опазване на външните граници предвижда страните участници в срещата в Будапеща ще изпратят общ контингент гранични служители, които ще бъдат разположени на българско-турската граница, каза Пинтер.
Подробностите и точният брой на служителите, които всяка страна ще изпрати, ще се решат до декември. Освен това, на границата между Румъния и България граничният контрол ще продължи още известно време, обясни Карнер. Карнер похвали резултата от досегашните усилия. Преди ветото на страната ни през 2022 г. на източната граница н