Бившият министър на външните работи на Украйна Дмитро Кулеба заяви в интервю за "Политико", че е скептичен към възможността новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп да посредничи за мирно споразумение между Русия и Украйна, предава News.bg.
Според него руският президент Владимир Путин не се интересува от сделка, а евентуална промяна в американската подкрепа би могла да отслаби украинската отбрана.
Опасения за промяна в американската подкрепа
Кулеба предупреди, че лишаването на Украйна от оръжия от страна на САЩ би имало катастрофални последствия. "Фронтовата линия в Донбас ще се срине, а руснаците ще достигнат до Днипро, Полтава и Запорожие," каза той. Той се усъмни в ефективността на обявеното от Тръмп "бързо споразумение" за прекратяване на войната, тъй като предполагаеми териториални отстъпки от Украйна са неприемливи.
Критика към Запада
Кулеба изрази разочарование от липсата на ясна стратегия на Запада за войната:
"Не можете да спечелите война, в която Русия и Украйна имат ясни стратегически цели, но Западът, от който Украйна зависи, не знае за какво се бори."
Той предупреди, че ако САЩ променят позицията си, Европа трябва да увеличи драстично производството на оръжия, за да компенсира загубената подкрепа. Според Кулеба страни като Франция, Великобритания и балтийските държави вероятно ще увеличат помощта си, но Германия може да се окаже проблем поради политическата нестабилност.
Войната като лична мания на Путин
Кулеба смята, че за Путин Украйна е "лична мания" и средство за демонстрация на западната слабост. Той отбеляза, че Русия има съюзници като Северна Корея, която е изпратила войници да се бият за Москва, докато подкрепата за Украйна от западните страни остава недостатъчна.
Състоянието на европейската подкрепа
Бившият министър подчерта, че бъдещето на европейската подкрепа е критично за Украйна. Той изрази надежда, че е възможно Путин да направи грешка, която да ядоса Тръмп, което би могло да доведе до обрат в позициите на САЩ.
Критика към реакциите на Запада
Кулеба също разкритикува реакцията на западните лидери към предложението на френския президент Еманюел Макрон за изпращане на войски в Украйна. Според него публичното му отхвърляне е било сигнал за слабост, който Путин вероятно е приветствал.