Отидете към основна версия

2 976 57

Бизнес за 632 милиарда долара! Светът се въоръжава като за последно

  • оръжие-
  • нато-
  • русия

Увеличения на приходите от оръжие се отчитат във всички региони, като особено рязко нарастване има сред компаниите, базирани в Русия и Близкия изток

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Приходите от продажби на оръжия и военни услуги на 100-те най-големи компании в индустрията достигнаха 632 милиарда долара през 2023 г. Това сочат новите данни, публикувани днес от Стокхолмския международен институт за изследване на мира (СИПРИ).

Това е реално увеличение в размер на 4,2% в сравнение с 2022 г.

Увеличения на приходите от оръжие се отчитат във всички региони, като особено рязко нарастване има сред компаниите, базирани в Русия и Близкия изток. СИПРИ посочва, че като цяло по-малките производители са били по-ефективни в отговор на новото търсене, свързано с войните в Газа и Украйна, нарастващото напрежение в Източна Азия и програмите за превъоръжаване на други места.

През 2023 г. много производители на оръжие увеличиха производството си в отговор на нарастващото търсене. Общите приходи от оръжия на компаниите в топ 100 са се възстановили след спад през 2022 г. Почти 3/4 от компаниите са увеличили приходите си от оръжие на годишна база. Трябва да се отбележи, че повечето от компаниите, които са увеличили приходите си, са в долната половина на Топ 100.

"Имаше значително покачване на приходите от оръжия през 2023 г. и това вероятно ще продължи през 2024 г.", заяви Лоренцо Скарацато, изследовател от Програмата за военни разходи и производство на оръжия на СИПРИ. "Приходите от оръжие на производителите на оръжие в Топ 100 все още не отразяват напълно мащаба на търсенето и много компании са започнали кампании за набиране на персонал, което предполага, че са оптимисти за бъдещи продажби".

41 компании в Топ 100, базирани в Съединените щати, са отчели приходи от оръжия в размер на 317 милиарда долара - половината от общите приходи от оръжия на Топ 100 и 2,5% повече, отколкото през 2022 г. От 2018 г. насам първите пет компании в Топ 100 са все базирани в САЩ.

От 41 американски компании 30 са увеличили приходите си от оръжие през 2023 г. Въпреки това Lockheed Martin и RTX - двата най-големи производителя на оръжия в света, са сред тези, които регистрират спад.

"По-големите компании като Lockheed Martin и RTX, произвеждащи широка гама от оръжейни продукти, често зависят от сложни, многостепенни вериги за доставки, което ги направи уязвими към продължаващи предизвикателства във веригата за доставки през 2023 г.", поясни д-р Нан Тиен, директор на Програмата за военни разходи за производство на оръжие на СИПРИ. "Това важи с особена сила за секторите на аеронавтиката и ракетите".

Общите приходи от оръжия на 27-те европейски скомпании в Топ 100 (с изключение на Русия), възлизат на 133 милиарда долара през 2023 г. Това е само 0,2% повече в сравнение с 2022 г. - най-малкото увеличение в който и да е регион на света.

Зад ниската фигура на растеж обаче картината е по-нюансирана. Европейските оръжейни компании, произвеждащи сложни оръжейни системи, са работели предимно по по-стари договори през 2023 г. и следователно техните приходи за годината не отразяват притока на поръчки.

"Сложните оръжейни системи имат по-дълго време за изпълнение", уточни Лоренцо Скарацато. "По тази причина компаниите, които ги произвеждат, реагират по-бавно на промените в търсенето. Това обяснява защо приходите им от оръжие бяха сравнително ниски през 2023 г., въпреки скока на новите поръчки".

В същото време редица други европейски производители отбелязаха значителен ръст на приходите си от оръжия, водени от търсенето, свързано с войната в Украйна, особено за боеприпаси, артилерия и противовъздушна отбрана и сухопътни системи. По-специално, компании в Германия, Швеция, Украйна, Полша, Норвегия и Чехия успяха да се възползват от това търсене. Например германската компания Rheinmetall е увеличила производствения капацитет на 155-милиметрови боеприпаси и приходите ѝ са нараснали от доставките на танкове Leopard и нови поръчки, включително чрез свързаните с войната програми за "размяна на пръстени" (при които страните доставят военни стоки на Украйна и получават замествания от съюзници).

Двете руски компании в Топ 100 са регистрирали увеличение на общите си приходи с 40%, достигайки приблизително 25,5 милиарда долара. Това се дължи почти изцяло на 49-процентното увеличение на приходите от оръжие, регистрирано от "Ростех" - държавна холдингова компания, контролираща много производители на оръжия, включително седем, включени преди това в Топ 100, за които индивидуалните данни за приходите не могат да бъдат получени.

"Официалните данни за руското оръжейно производство са оскъдни и съмнителни, но повечето анализатори смятат, че производството на ново военно оборудване се е увеличило значително през 2023 г., а съществуващият арсенал на Русия е претърпял обширно обновяване и модернизация", заяви д-р Нан Тиан. "В частност се смята, че в по-големи количества са били произведени изтребители, хеликоптери, дронове, танкове, боеприпаси и ракети, докато Русия продължава офанзивата си в Украйна".

23-те компании в Топ 100, базирани в Азия и Океания, регистрират 5,7% ръст на приходите от оръжие на годишна база, достигайки 136 милиарда долара. Четирите базирани в Южна Корея компании са регистрирали общо 39% увеличение на приходите от оръжия, достигайки 11 милиарда долара. Петте компании, базирани в Япония, пък са отбелязали увеличение на общите си приходи от оръжия с 35% до 10 милиарда долара. Политиката на натрупване на военни сили в Япония от 2022 г. насам доведе до вълна от вътрешни поръчки, като някои компании са отчели увеличение на стойността на новите поръчки с над 300%.

"Рязкото нарастване на приходите от оръжие сред южнокорейските и японските компании отразява по-голямата картина на военното натрупване в региона в отговор на засилените възприятия за заплаха", отбеляза Сяо Лян, изследовател от Програмата за военни разходи и производство на оръжия на СИПРИ. "Южнокорейските компании се опитват и да разширят своя дял от световния оръжеен пазар, включително търсенето в Европа, свързано с войната в Украйна".

Шест от първите 100 оръжейни компании са базирани в Близкия изток. Приходите им от комбинирани оръжия са нараснали с 18% до 19,6 милиарда долара. С избухването на войната в Газа приходите от оръжия на трите базирани в Израел компании в Топ 100 достигнаха 13,6 милиарда долара. Това е най-високата цифра, регистрирана някога от израелски компании в Топ 100 на СИПРИ. Трите компании, базирани в Турция, пък са отчели 24% ръст на приходите си от оръжие до 6 милиарда долара, облагодетелствайки се от износа, предизвикан от войната в Украйна и от продължаващото турско правителство тласък към самостоятелност в производството на оръжие.

"Най-големите производители на оръжия в Близкия изток в Топ 100 отбелязаха, че приходите им от оръжие достигнаха безпрецедентни висоти през 2023 г. и растежът изглежда ще продължи", посочи д-р Диего Лопес да Силва, старши изследовател в Програмата за военни разходи и производство на оръжия на СИПРИ. "По-конкретно, освен че постигнаха рекордни приходи от оръжие през 2023 г., израелските производители на оръжие резервират много повече поръчки, докато войната в Газа бушува и се разпространява".

Поставете оценка:
Оценка 1.7 от 11 гласа.

Свързани новини