Отидете към основна версия

3 892 127

Доналд Тръмп заплаши БРИКС: Не заменяйте американския долар с нова валута

  • брикс-
  • долар-
  • доналд тръмп-
  • икономика

Идеята, че страните от БРИКС ще се опитват да се отдалечат от долара, докато ние стоим отстрани и само гледаме, ПРИКЛЮЧИ, написа Тръмп в публикация в своята социална мрежа „Трут Соушъл“

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп поиска в събота от страните членки на БРИКС да се ангажират да не създават нова валута или да не подкрепят друга валута, която да замени щатския долар, като в противен случай ги заплаши с мита от 100 процента, предаде Ройтерс, пише БТА.

„Идеята, че страните от БРИКС ще се опитват да се отдалечат от долара, докато ние стоим отстрани и само гледаме, ПРИКЛЮЧИ“, написа Тръмп в публикация в своята социална мрежа „Трут Соушъл“ в събота следобед.

„Изискваме ангажимент от тези страни, че няма да създават нова валута на БРИКС, нито да подкрепят друга валута, която да замени могъщия щатски долар, или ще бъдат изправени пред 100 процента мита и трябва да очакват да се сбогуват с продажбите в прекрасната американска икономика“, допълни Тръмп.

„Те могат да си намерят друга „жертва“. Няма никакъв шанс страните от БРИКС да заменят американския долар в международната търговия и всяка страна, която се опита, трябва да помаха за сбогом на Америка“, написа той.

Групата БРИКС включваше първоначално Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка, но от началото на тази година се разшири с Иран, Саудитска Арабия, Обединените арабски емирства (ОАЕ), Египет и Етиопия, посочва в. „Файненшъл таймс“. Аржентина също беше подала заявка за членство, но с идването на власт на новия президент либертарианец Хавиер Милей, страната изостави тази идея.

Въпреки че щатският долар е най-използваната валута в световния бизнес и търговия, страни от БРИКС като Русия, Китай и Бразилия призоваха блока да оспори статута на долара като световна резервна валута. Предложението за валута на БРИКС беше представено на миналогодишната среща на върха в Южна Африка, припомня „Файненшъл таймс“.

През октомври руският президент Владимир Путин обвини западните държави, че използват долара като оръжие, като на срещата на върха на БРИКС в Казан заяви, че санкциите срещу Русия след инвазията ѝ в Украйна „подкопават доверието в тази валута и намаляват нейната сила“.

Заплахите за високи мита срещу вноса на САЩ от тези държави следват подобни заплахи, отправени към Мексико, Канада и Китай по-рано миналата седмица, с които Тръмп дава знак, че възнамерява да използва наказателни мерки, за да принуди търговските партньори на САЩ да се съобразят с неговите искания.

Тръмп заяви, че ще наложи мита в размер на 25 процента върху целия внос от Канада и Мексико и допълнителни мита от 10 процента върху китайските стоки, като обвини страните, че допускат незаконна миграция и трафик на наркотици, по-специално на фентанил, към САЩ.

Тези заплахи повишиха вероятността от контрамерки от страна на Мексико и предизвикаха спешно посещение на канадския министър-председател Джъстин Трюдо в имението на Тръмп в Мар а Лаго в петък вечерта.

Тръмп заяви по този повод, че е имал „много продуктивна“ среща с канадския премиер Трюдо, на която са обсъдили въпроси, свързани с границите, както и други теми, включително търговията, енергетиката и Арктика.

„Обсъдихме много важни теми, за чието решаване и двете страни ще трябва да работят заедно, като кризата с фентанила и наркотиците, която погуби толкова много животи, незаконната имиграция, справедливите търговски сделки, които не застрашават американските работници, както и огромния търговски дефицит, който САЩ имат с Канада“, написа новоизбраният американски президент в друга своя публикация в социалната си мрежа.

„Трюдо пое ангажимент да работи с нас, за да се сложи край на това ужасно опустошаване на американските семейства“, добави Тръмп.

“Файненшъл таймс“ отбелязва, че само миналата година в САЩ има близо 75 000 смъртни случая, които са свързани с употребата на фентанил.

Тръмп спечели убедителна изборна победа по-рано този месец, след като в предизборната си кампания обеща да въведе високи мита върху чуждестранните стоки, внасяни в САЩ, включително допълнителни 60 процента върху китайските стоки, а следизборната му реторика изглежда се вписва в тези обещания.

Поставете оценка:
Оценка 2.3 от 39 гласа.

Свързани новини