Отидете към основна версия

1 616 29

За първи път от 1962 година! Правителството на Мишел Барние падна с вот на недоверие

  • франция-
  • еманюел макрон-
  • мишел барние-
  • марин льо пен

Съставянето на кабинет вероятно отново ще бъде трудно, а алтернативата на Еманюел Макрон е да назначи експертно правителство, което да встъпи в длъжност без политическа програма

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Западните издания коментират днес падането на френското правителство, след като депутати от опозицията вчера гласуваха вот на недоверие и го свалиха от власт след едва три месеца управление.

Френските депутати гласуваха вот на недоверие срещу министър-председателя Мишел Барние и неговия кабинет, предизвиквайки нови политически сътресения, които оставят Франция без ясен път към приемането на нов бюджет и заплашват да разтърсят още повече финансовите пазари, пише американският вестник "Ню Йорк Таймс". Десноцентристът Барние е най-очевидната жертва на поляризираната политика във Франция, коментира изданието.

Едно нещо беше ясно преди вота на недоверие: той рискува да отприщи нова вълна от бедствия в една от водещите икономики в Европа, пише вестникът. Има опасност това да постави началото на "нов период на нестабилност", заяви пред "НЙТ" Съюзът на малките и средните предприятия, който представлява по-голямата част от френските компании.

"Ако Франция е без бюджет, това ще отвори вратата към дългова криза, чиито последици сериозно ще засегнат икономиката", добави организацията.

Вчерашният вот показва как втората по големина икономика в еврозоната рискува да стане неуправляема, пише вестник "Уолстрийт Джърнъл" и добавя, че нарастващата фрагментация и поляризация на политическите редици във Франция поставя на изпитание основите на нейната демокрация. Изданието припомня и последния път, когато правителство във Франция е свалено по този начин – през 1962 г., когато страната е трябвало да се справя с последиците от войната за независимост на Алжир и покушението срещу тогавашния президент Шарл дьо Гол.

"Европа отново е на ръба на финансов Армагедон" - пише в заглавие британският вестник "Телеграф".

Изданието коментира, че според много източници, близки до държавния глава, той трябва да назначи шестия си премиер за последните седем години най-късно до този уикенд, предвид церемонията по откриване на катедралата "Нотр Дам" в неделя вечерта, на която ще присъстват над 50 лидери от цял свят.

"Би било изключително неудобно и излагащо за Франция да няма министър-председател по време на такъв важен дипломатически уикенд", казва един от източниците пред британското издание.

Как ликуваха, когато във Великобритания настъпи хаос след гласуването за Брекзит, коментира Джереми Уорнър от "Телеграф". "Сега нещата се обърнаха и отново еврозоната, и по-специално Франция, е на прицел. Великобритания, напротив, изглежда като остров на стабилност и относително здрав разум", смята още журналистът.

Френският вестник "Монд" обръща внимание, че сега ситуацията на пазарите е напрегната, а Франция се готви за стачки в публичния сектор заради заплахата от съкращения, които ще доведат до затваряне на училища и ще засегнат въздушния и жп транспорт.

Франция е потънала в дълбока политическа криза, коментира германското списание "Шпигел".

Съставянето на правителство вероятно отново ще бъде трудно, добавя седмичникът и уточнява, че алтернативата на Макрон е да назначи експертно правителство, което да встъпи в длъжност без политическа програма.

Списанието прави препратка към ситуацията в Германия, където управляващата коалиция също се разпадна заради проблем с проектобюджета за следващата година. Другата възможност, която "Шпигел" допуска, е да се предложи бюджет само за началото на годината чрез извънредно законодателство. След това новото правителство ще трябва да се опита да прокара редовен бюджет в парламента, но тъй като парламентът е силно фрагментиран, това вероятно също ще бъде много трудно. Тогава следващият вот на недоверие ще бъде неизбежен, пише германското списание.

Европейското издание "Политико" пише, че разрастващата се политическа и икономическа криза във Франция рискува да предизвика шокови вълни в цялата еврозона.

Политическите сътресения едва ли могат да дойдат в по-неподходящ момент за Европа, която изпитва остра нужда от лидерство, за да се справи с различни предизвикателства – от завръщането на Доналд Тръмп до конфликта в Украйна и потенциална търговска война с Китай, пише "Политико". Изданието добавя, че Германия, другата половина от двигателя, който задвижва континента, е зле подготвена да поеме заеме шофьорското място, докато се бори със собствените си политически проблеми и буксуваща икономика.

Поставете оценка:
Оценка 4.8 от 17 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: