Отидете към основна версия

4 434 70

Бунтовниците се придвижват бързо към столицата Дамаск, Четвърта армейска бронирана дивизия пази Асад

  • сирия-
  • бунтовници-
  • башар асад-
  • хама-
  • алепо-
  • дамаск-
  • русия-
  • хаят тахрир аш шам

Режимът на Асад е разклатен, но все още има сили да удържи сирийските бунтовници, коментират западни медии

Снимка: БГНЕС/ EPA

Настъплението на сирийските бунтовнически групировки, които вчера превзеха втори ключов град в страната след Алепо - Хама, и отпорът на правителствените сили на президента Башар Асад са една от централните теми в западния печат, предаде БТА.

Режимът на Асад е разклатен, но все още изглежда малко вероятно той "да бъде съборен", смята анализаторът Джоузеф Дейхър в американския в. "Вашингтон пост". Авторът на изследването "Сирия след въстанието: политикономия и държавна устойчивост" е на мнение, че ще бъде изпитание за водещото бунтовническо движение "Хаят Тахрир аш Шам" да удържи завоюваните територии "както от гледна точка на военните възможности, така и що се отнася до човешките ресурси". "Те губят много сили", пише Дейхър във "Вашингтон пост".

В същото време в столицата Дамаск президентът Асад е под защитата на Четвърта армейска бронирана дивизия, командвана от брат му Махер, както и от подкрепяни от Иран паравоенни групировки. Според Дейхър не изглежда вероятно Иран и Русия, които се намесиха в гражданската война в Сирия, за да задържат президента на власт, да го изоставят сега, макар и да не са максимално мотивирани да отвоюват териториите, загубени от правителствените сили.

Влиянието и на Москва, и на Техеран върху развоя на събитията в Сирия в момента е отслабено, защото центърът на вниманието им е изместен, съответно върху руската война в Украйна и все по-прякото въвличане на Иран в конфликт с Израел, отбелязва във "Вашингтон пост" Джоузеф Дейхър.

Иран се опитва да възстанови мрежата от своите прокси групировки, особено след израелското настъпление в Ливан срещу позициите на местната шиитска групировка "Хизбула" - друг съюзник на Асад. Бойците на "Хизбула" се сражаваха редом до сирийските правителствени сили по време на сирийската гражданска война, но точно сега движението е "прекалено заето в Ливан", се отчита в анализа на "Вашингтон пост".

Групировката се опитва да се реорганизира след поредицата от смъртни случаи след израелски удари сред хората от висшето ѝ ръководство. Съответно "първостепенната задача остава укрепването на позициите в Ливан - както военни, така и политически", посочва Дейхър, допълвайки, че не е ясно доколко бойците на "Хизбула" ще пожелаят отново да се отдадат на каузата на сирийското правителство.

В оперативен материал за събитията в Сирия "Вашингтон пост" отбелязва, че главоломното настъпление на джихадистите е преначертало "фронтовите линии" в страната и е изложило на показ "уязвимостта" на армията на Асад. Завземането на четвъртия по големина сирийски град - Хама, изглежда като пореден удар по президента по-малко от седмица след влизането в Алепо, пише изданието.

В същото време в друг американски вестник - "Ню Йорк таймс", Бен Хъбард обръща внимание на факта, че ислямистките бунтовници, предвождани от "Хаят Тахрир аш Шам", се придвижват бързо към столицата Дамаск. Светкавичното завземане на Хама след изтеглянето на правителствените войски бе съпроводено с призива на джихадистския лидер Абу Мохамед ал Джулани да се щурмуват и други сирийски градове, включително и столицата.

"Граждани на Хомс, гответе се!", заяви той във видеообръщение, което според оглавяваната от него групировка "Хаят Тахрир аш Шам" е записано в сряда. Според автора в "Ню Йорк таймс" сегашната бунтовническа офанзива прибавя нов аспект на непредсказуемост към конфликта, който раздира Сирия от повече от десетилетие, отваря ниши за ислямистите, въвлича и Русия, и САЩ, като едновременно с това създава бежански кризи в съседни на Сирия държави.

Трети американски вестник - "Уолстрийт джърнъл", на свой ред акцентира върху факта, че сега по пътя от контролираната от джихадистите Северна Сирия към столицата Дамаск, остава само един голям град, който все още е в ръцете на Асад - Хомс. Населяван от около 800 000 души, той има стратегическо местоположение - между Дамаск, Средиземно море и съседен Ливан, отбелязва авторът в изданието Джаред Молсин.

Британският в. "Гардиън" припомня, че именно в Хама са се водели ожесточени сражения при избухването на бунта срещу Асад през 2011 година, като тогава - в хода на разразилата се гражданска война, силите на опозицията така и не са успели да завземат града. В Хама е и печално известното кръвопролитие през 1982 година, когато силите зад бащата на Башар Асад - Хафез, са репресирали жителите на града, за да предотвратят надигането на сунитските опоненти на властта, отбелязва "Гардиън".

Сега жителите на Хама, както и населението на Хомс и Дамаск, са агитирани да се включат в революцията, за да решат сами съдбата си, посочва друго британско издание - "Индипендънт". То цитира публикация на бунтовниците в социални мрежи, която гласи "Удари вашият час!"

Поставете оценка:
Оценка 3.4 от 34 гласа.

Свързани новини

Новини по държави:
Новини САЩ, Новини Великобритания, Новини Германия, Новини Италия, Новини Русия, Новини Франция, Новини Испания, Новини Гърция, Новини Украйна, Новини Белгия, Новини Китай, Новини Сърбия, Новини Бразилия, Новини Австралия, Новини Япония, Новини Швейцария, Новини Северна Македония, Новини Турция, Новини Полша, Новини Румъния, Новини Иран (Ислямска Република), Новини Австрия, Новини Нидерландия, Новини Северна Корея, Новини Всички държави, Новини Унгария, Новини Канада, Новини Литва, Новини Индия, Новини Мексико, Новини Южна Корея, Новини Хърватия, Новини Норвегия, Новини Дания, Новини Финландия, Новини Ирландия, Новини Аржентина, Новини Дубай, Новини Португалия, Новини Словакия, Новини Беларус, Новини Латвия, Новини Естония, Новини Словения, Новини Чехия, Новини Швеция, Новини Ирак, Новини Афганистан, Новини Албания