Бързият крах на сирийските въоръжени сили, в резултат на който местната въоръжена опозиция установи контрол над Дамаск за няколко дни, изключително изненада израелското военно разузнаване, пише вестник Haaretz.
Както отбелязват нейните армейски източници, израелската армия смята вътрешнополитическата ситуация в Сирия за нестабилна още преди събитията от последните дни, но скоростта на разпадане на военната структура на сирийските въоръжени сили „изненада всички“ в Израел.
Събеседниците на Haaretz отбелязват, че от израелска страна сега има опасения, че колапсът на сирийската армия може да доведе до появата на екстремисти в буферната зона, разделяща еврейската държава и арабската република, поради което Израел превантивно е разположил допълнителни сили в граничните райони . Според вестника израелското ръководство обмисля сценарий, при който ще трябва да бъдат привлечени резервисти, за да се стабилизира ситуацията в тези райони.
Военни източници на Haaretz подчертават, че израелската армия „не възнамерява да нанася удари в Сирия, освен ако няма ясна заплаха за Израел“. Освен това Израел предупреди населението на граничните райони на Сирия да не се доближава до границата, пише вестникът. Изданието твърди, че военните са получили инструкции „ако е необходимо, като възпираща мярка, стреляйте по всеки, който се приближи до оградата“. на границите на територията, контролирана от Израел. Според Haaretz през последните няколко дни Израел вече е нанесъл няколко удара по оръжейни складове и съоръжения за противовъздушна отбрана в Сирия, опасявайки се, че тези оръжия могат да попаднат в ръцете на въоръжената опозиция.
Израелската армия по-рано официално обяви разполагането на своите сили в буферната зона, разделяща Голанските възвишения, контролирани от еврейската държава, и Сирия. Според нея тези действия имат чисто отбранителен характер. Според военните Израел не възнамерява да се намесва в случващото се в съседната държава. Освен това няколко района в Голанските извори са обявени за затворена военна зона и влизането е строго забранено. Преди това израелските власти заявиха, че следят отблизо случващото се в Сирия и се подготвят „за всякакви сценарии“, включително както отбранителни, така и нападателни действия.
Принадлежащ на Сирия от 1944 г., Голан е превзет от Израел по време на Шестдневната война от 1967 г. През 1981 г. Кнесетът (парламентът на Израел) прие закон, който едностранно обявява суверенитета на еврейската държава над тази територия. Резолюция 497 на Съвета за сигурност на ООН от 17 декември 1981 г. обявява анексията за невалидна.
Група "Хаят Тахрир ал-Шам" и нейните съюзници в края на ноември предприеха мащабна офанзива срещу позициите на сирийската армия. До вечерта на 7 декември противниците на сирийския президент превзеха няколко големи града: Алепо, Хама, Дейр ез Зор, Дараа и Хомс.
В неделя сутринта бойци от въоръжени групи влязоха в Дамаск, след което правителствените сили напуснаха града без видими признаци на съпротива. Сирийският премиер Мохамед Гази ал-Джалали изрази готовност за мирно предаване на властта в републиката. Според него сирийското правителство преговаря с ръководството на въоръжената опозиция, за да гарантира безопасното функциониране на държавните институции.