Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп е предложил идеята Мексико и Канада да станат американски щати, ако искат да продължат да получават, както той е казал, субсидии от САЩ, съобщава „Нюзуик“, цитиран от БТА.
Тръмп заплаши да наложи 25 процентни мита на двете съседни на САЩ държави, ако не вземат мерки за намаляване на трафика на мигранти и на наркотици към територия на САЩ. Той защити плана си за налагане на мита по време на интервю за телевизия Ен Би Си. Там той каза, че САЩ субсидират Мексико в размер на почти 300 милиарда долара на година, както и Канада в размер на около 100 милиарда годишно.
„Субсидираме Канада с над 100 милиарда долара годишно. Субсидираме Мексико с почти 300 милиарда долара годишно. Не би трябвало да е така. Защо субсидираме тези страни? Ако ще ги субсидираме, нека да станат щати на САЩ“, е казал Тръмп. „Субсидираме Мексико и Канада, както и много държави по света. Единственото, което искам, е да има равни, бързи, но справедливи условия на конкуренция“, е добавил той.
Изглежда, че Тръмп е визирал търговския дефицит на САЩ с Канада и Мексико, но е преувеличил цифрите, както изглежда, отбелязва „Нюзуик“. Според американски статистически данни през 2023 г. търговският дефицит на стоки и услуги с Канада е бил близо 41 милиарда долара, а с Мексико - над 162 милиарда долара.
Над 75 нобелови лауреати се противопоставят на избора на Робърт Кенеди-младши за министър на здравеопазването на САЩ в администрацията на Доналд Тръмп, предаде Франс прес, цитирана от БТА.
В общ призив 77 нобелови лауреати за физика, химия, медицина и икономика казват, че Робърт Кенеди-младши няма опит и изтъкват също и неговите позиции срещу ваксините.
"Предвид равносметката от работата му да се постави господин Кенеди начело на министерството на здравеопазването би представлявало риск за общественото здраве“, казва нобеловите лауреати. Сред тях е и Дрю Уайсман, спечелил нобеловата награда за медицина миналата година за работата му върху разработването на иРНК ваксините, изиграли решаваща роля в борбата срещу Ковид-19.
Робърт Кенеди-младши е племенник на убития Джон Кенеди и в даден момент се бореше за президентската номинация на американските републиканци, но после застана на страната на Тръмп. Тръмп обяви, че ще го назначи за министър на здравеопазването. Тази номинация трябва да бъде одобрена в Сената на американския кКонгрес.
Кенеди-младши е специалист по екологично право, няма научно образование и разпространяваше комплотистки теории относно ваксините срещу Ковид-19, както и срещу предполагаема връзка между ваксините и аутизма. Той иска и да се спре добавянето на флуорид в течащата вода, смятан за голям санитарен успех в борбата срещу зъбните кариеси.
"Освен липсата на квалификация или на подходящ опит в областта на медицината, науката или общественото здраве или в управлението, господин Кенеди се противопостави на много ваксини, които позволиха защитата на здравето и спасиха живота на хората, като например ваксините срещу морбили или срещу детски паралич“, казват нобеловите лауреати. „Призоваваме ви да гласувате против утвърждаването на кандидатурата му за министър на здравеопазването“, призовават те американските сенаторите
Няколко от изборите на Тръмп за неговото бъдещо правителство предизвикаха полемика. По-специално, той назначи Пийт Хегсет, бивш военен и водещ във „Фокс Нюз“ за ръководител на Пентагона въпреки обвиненията срещу него в сексуално насилие и прекомерно пиене. Но първоначалният избор на Тръмп за министър правосъдието Мат Гейц отпадна заради обвинения в сексуални отношения с непълнолетно момиче.