Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп претегля варианти за спиране на възможността Иран да изгради ядрено оръжие, съобщава Уол Стрийт Джърнъл, цитирано от News.bg.
Обмисля се включително възможността за превантивни въздушни удари - ход, който би нарушил дългогодишната политика на сдържане на Техеран чрез дипломация и санкции.
Вариантът за военен удар срещу ядрени съоръжения е обект на по-сериозен анализ от някои членове на неговия преходен екип, които разглеждат падането на режима на сирийския президент Башар Асад - съюзник на Техеран, бъдещето на американските войски в Сирия и унищожаването от страна на Израел на прокси милициите на „Хизбула“ и „Хамас“.
Отслабената регионална позиция на Иран и неотдавнашните разкрития за процъфтяващата му ядрена дейност разпалиха чувствителни вътрешни дискусии. Всички обсъждания по въпроса обаче остават в начален етап.
Тръмп е заявил на израелския премиер Бенямин Нетаняху в неотдавнашни разговори, че е разтревожен от иранския ядрен напредък, разкриха двама души, запознати с разговорите им. Това е сигнал, че той търси предложения за предотвратяване на този резултат.
Новоизбраният президент иска планове, които не водят до разпалване на нова война, особено такава, която може да въвлече американската армия, тъй като ударите по ядрените съоръжения на Техеран крият риск да причинят сблъсък между САЩ и Иран.
Иран разполага с достатъчно високообогатен уран, за да създаде четири ядрени бомби. Това го превръща в единствената страна без ядрено оръжие, която произвежда 60% делящ се материал, близък до оръжейното ниво. Би отнело само няколко дни, за да се превърне този запас в ядрено гориво за оръжие.
Официални представители на САЩ по-рано изчислиха, че на Иран може да му бъдат необходими няколко месеца, за да създаде ядрено оръжие.
Два варианта за възпиране се обсъждат в дискусиите, включително в някои разговори с Тръмп, разкриха четирима души, запознати с планирането.
Единият вариант включва увеличаване на военния натиск чрез изпращане на повече американски сили, бойни самолети и кораби в Близкия изток. Освен това, САЩ биха могли да продават модерни оръжия на Израел, като бомби за унищожаване на бункери, за да извадят от експлоатация иранските ядрени съоръжения.
Заплахата от военна сила, особено ако е съчетана с наложените от САЩ санкции, които успяват да осакатят икономиката на Иран, може да убеди Техеран, че няма друг избор освен дипломатичното разрешаване на кризата.
Алтернативният път е да се използва заплахата от военна сила, особено ако е съчетана със санкции, наложени от САЩ, за да бъде принуден Техеран да приеме дипломатическа резолюция. Това е стратегията, която Тръмп използва по отношение на Северна Корея през първия си мандат, въпреки че дипломацията в крайна сметка се разколеба.
Не е ясно коя опция би избрал Тръмп, който говори за избягване на Трета световна война и посредничество при споразумения с Техеран. Въпреки че уверява, че се стреми да избегне масивна ескалация в Близкия изток, в интервю пред Тайм той посочи, че има шанс САЩ да влязат във война с Иран, отчасти защото Техеран е планирал да го убие.
"Всичко може да се случи", отбеляза Тръмп. "Това е много нестабилна ситуация."