Медийните съобщения за предполагаемите планове на Турция да създаде военна база в Азербайджан са политически спекулации, каза азербайджанският президент Илхам Алиев в интервю за ВГТРК и РИА Новости.
"Накратко, не е необходимо. Няма нужда от това".
"Днес е практически невъзможно да се скрие каквато и да е военна база където и да било по света", заяви президентът и нарече появата на подобни планове "политически спекулации".
Декларацията от Шуша за съюзническите отношения между Азербайджан и Турция съдържа клауза, която предвижда взаимна военна помощ в случай на заплаха и агресия, припомни той.
„Това е задължение и на Азербайджан, и на Турция да се притекат на помощ, ако едната или другата страна е изправена пред външна заплаха, външна агресия. Следователно тази точка от декларацията по същество прави създаването на постоянни военни инфраструктури на едната или другата територия абсолютно ненужно“, обясни президентът.
Алиев посочи, че за повече от 30 години военно сътрудничество между страните, Турция и нейните военни структури са изиграли важна роля в модернизирането на азербайджанската армия и привеждането ѝ на високи стандарти в бойната готовност, оперативното планиране, анализа на ситуацията и военното разузнаване. Той подчерта, че Баку, благодарение на Анкара, е постигнал „висока степен на оперативна способност във военните операции“.
„Много сме благодарни на нашите турски приятели за тази помощ“, завърши президентът.
Баку очаква руски инвестиции във възстановяването на Карабах и ще се радва там да дойдат руски компании, каза президентът на Азербайджан Илхам Алиев в интервю за ВГТРК и РИА Новости.
„Първият инвестиционен проект беше осъществен от Татарстан. Това е сервизният център Камаз в Джабраилски район. Чакаме инвестиции", каза Алиев.
Нагорни Карабах обяви едностранно отделяне от Азербайджанската ССР преди 36 години. След разпадането на СССР и въоръжения конфликт с Азербайджан (1992-1994 г.) регионът съществува дълги години като непризната република, населена с арменци.
През септември 2020 г. боевете там бяха подновени. В нощта на 10 ноември страните се договориха за прекратяване на огъня. Арменската страна загуби всички региони около Нагорни Карабах и няколко територии, които бяха част от автономната област Нагорни Карабах по време на съветската епоха. В района са разположени руски миротворци.
Почти три години след втората война в региона Баку започна военна операция в Карабах на 19 септември, която продължи един ден. В резултат президентът на Азербайджан Илхам Алиев обяви, че страната е възстановила териториалната си цялост, а де факто властите в региона обявиха „саморазпускането“ на непризнатата република от 1 януари 2024 г.