Отидете към основна версия

2 792 34

Бившият френски президент Никола Саркози е осъден за корупция

  • франция-
  • никола саркози-
  • осъден-
  • корупция

Бившият президент ще изтърпи наказанието си под домашен арест, но предстои нов съдебен процес за предполагаемо либийско финансиране

Снимка: БГНЕС

Най-висшият съд във Франция, Касационният съд, потвърди присъдата за корупция и търговия с влияние на бившия президент Никола Саркози, издадена през 2021 г. Той беше осъден на три години затвор, две от които условно, предава News.bg.

Третата година ще бъде изтърпяна под домашен арест с електронна гривна, вместо в затвор.

Причини за осъждането

Никола Саркози беше признат за виновен в опит да подкупи съдия, за да получи поверителна информация относно разследване на финансирането на предизборната му кампания през 2007 г. Бившият президент се е опитал да осигури позиция в Монако за съдия Жилбер Азибер в замяна на изнасяне на поверителни данни. Съдията също беше осъден по обвинения в корупция и търговия с влияние.

Нови обвинения и бъдещи съдебни предизвикателства

През следващата година Саркози ще се изправи пред съда по обвинения в корупция и незаконно финансиране, свързани с предполагаемо либийско финансиране на предизборната му кампания през 2007 г. Ако бъде признат за виновен, той може да бъде осъден на до 10 години затвор. Саркози категорично отхвърля всички обвинения, които според него са политически мотивирани.

Исторически контекст

Саркози е вторият френски президент в съвременната история, осъден за корупция. Неговият предшественик, Жак Ширак, беше осъден през 2011 г. за корупция, свързана с дейността му като кмет на Париж. Подобно на Ширак, делото срещу Саркози е от голямо значение за политическата и правната история на Франция, акцентирайки върху борбата срещу корупцията на най-високо държавно ниво.

Политическо влияние и обществен отзвук

Въпреки съдебните процеси, Саркози остава значима фигура във френската политика, което подсилва обществения интерес и разделенията около обвиненията срещу него. Присъдата е предупреждение за злоупотребите с власт и ролята на прозрачността в демократичната система.

Поставете оценка:
Оценка 4.1 от 15 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: