Отидете към основна версия

1 671 29

Протестиращи в Панама изгориха портрет на Тръмп и американското знаме ВИДЕО

  • панама-
  • канал-
  • доналд тръмп-
  • знаме-
  • портрет-
  • протест

В неделя в публикация в социалната мрежа Truth Social новоизбраният президент каза, че Съединените щати може да поискат връщане на контрола над съоръжението

Снимка: Instagram

Протестиращи в Панама изгориха знаме на САЩ в знак на протест срещу думите на избрания президент на САЩ Доналд Тръмп за желанието му да си възвърне контрола над Панамския канал, ако настоящите условия за използването му не бъдат преразгледани.

Видеото бе публикувано от Единния национален профсъюз на работниците в строителството в Instagram.

"Искаме да използваме тази възможност, за да изразим категоричното си отхвърляне на изявленията на САЩ относно намерението да превземат отново нашия канал. Молим правителството да действа по-решително“, каза един от организаторите на протеста.

Демонстрацията беше свикана, за да изрази несъгласие със социалната политика на панамското правителство, но участниците също се възползваха от възможността да осъдят изявленията на Тръмп. Видеозапис показва как протестиращи горят американско знаме и портрет на избрания президент на САЩ.

В неделя Тръмп в публикация в социалната мрежа Truth Social каза, че Съединените щати може да поискат връщане на контрола над Панамския канал, ако настоящите условия за използването му са не е ревизирано. Той разкритикува високите тарифи за използване на канала, подчерта, че прехвърлянето на контрола върху канала през 1999 г. е "жест на сътрудничество", а не отстъпка към други страни, и призова панамските власти да преразгледат политиката си. Панамският президент Хосе Раул Мулино заяви, че суверенитетът над канала и независимостта на страната не могат да бъдат предмет на преговори.

Панамският канал, официално открит през 1920 г., е построен от Съединените щати и е бил под техен контрол. През 1977 г. Договорът Торихос-Картър определя поетапното прехвърляне на канала към Панама, завършено окончателно през 1999 г. Това споразумение предвижда неутралитет на канала и неговата достъпност за световната търговия. Днес каналът остава най-важният маршрут за световната икономика и е един от ключовите обекти на интерес на САЩ.

Поставете оценка:
Оценка 4.4 от 19 гласа.

Свързани новини