Руският товарен кораб „Ursa Major“ потъна в Средиземно море между испанския град Агилас и алжирския Оран. Според първоначалната информация, предоставена от испанското издание La Verdad, инцидентът е започнал след взрив в машинното отделение, което е превърнало района в опасен за корабоплаване, цитирано от News.bg.
От 16-членния екипаж, 14 души са спасени, докато двама все още се издирват. Руското външно министерство потвърди случая и заяви, че следи ситуацията отблизо.
Спасителна операция и издирвателни усилия
Руски военен кораб е поел ръководството на спасителната операция, към която са се присъединили испанската морска спасителна служба и няколко риболовни лодки, намиращи се в близост до мястото на инцидента. Все още няма информация за местонахождението на изчезналите двама моряци.
Маршрутът и товарът на кораба
Официалният курс на „Ursa Major“ е бил транзит между Санкт Петербург и Владивосток, като корабът е отплавал на 11 декември и е трябвало да пристигне на 22 януари. Според капитана на кораба, товарните контейнери на борда са били празни в момента на потъването.
„Сирийски експрес“ и предполагаемата мисия на кораба
„Ursa Major“, заедно с кораба „Sparta“, дълги години са превозвали товари по т.нар. „Сирийски експрес“ – логистичен маршрут за снабдяване на руските военни бази в Сирия. Според анализатори, наличието на пет руски товарни кораба, включително три военни десантни, в Средиземно море подсказва, че те са предназначени за евакуация на руските бази в Тартус и Хмеймим.
Съобщение от „Оборонлогистика“
Компанията „Оборонлогистика“, собственик на кораба, обяви, че „Ursa Major“ е бил на път към Далечния изток с голям проектен товар в рамките на държавна задача. Твърди се, че корабът е превозвал 380-тонни пристанищни кранове за терминала във Владивосток и 45 тона капаци на люкове за нови ледоразбивачи.
Случаят с потъването на „Ursa Major“ хвърля светлина върху опасностите, съпътстващи сложните транспортни операции, изпълнявани в региона. Спасителната операция продължава, докато световната общественост следи разгръщането на събитията в Средиземно море.