Отидете към основна версия

1 005 3

Скандал с корупция: Разследват сваленото ръководство на Бангладеш

  • бангладеш-
  • скандал-
  • корупция

Семейството на Шейх Хасина отрича обвинения за финансови злоупотреби

Снимкa: Shutterstock

Синът на сваления премиер на Бангладеш Шейх Хасина заяви, че обвиненията към семейството му за корупция при възлагането през 2015 г. на договор за ядрена енергия на стойност 12,65 милиарда долара са „напълно фалшиви“ и представляват „клеветническа кампания“, съобщи "Ройтерс", цитирано от News.bg.

Комисията за борба с корупцията на Бангладеш започна разследване на обвинения в корупция, присвояване и пране на пари във връзка с проекта за атомната електроцентрала „Рупур“. Проектът се реализира с подкрепата на руската държавна компания „Росатом“, която подписа през 2015 г. договор за изграждане на две централи с мощност 1200 мегавата всяка.

Според Комисията са открити финансови нередности на стойност около 5 милиарда долара. Обвиненията включват Шейх Хасина, нейния син Саджиб Вазед и нейната племенница Тулип Сидик, която е икономически секретар в Британското министерство на финансите. Обвиненията посочват използването на офшорни сметки за присвояване на средства.

Позиция на „Росатом“

„Росатом“ отрече обвиненията, като заяви, че е ангажирана с прозрачност и борба с корупцията във всички свои проекти. Компанията подчерта, че е „готова да защити своите интереси и репутация в съда“.

„Росатом“ определи твърденията в медиите като опит за дискредитиране на проекта, чиято цел е да реши проблемите с енергийните доставки на Бангладеш и да подобри благосъстоянието на народа.

Реакции от Сидик и британското правителство

Тулип Сидик не е дала коментар, но говорител на британския премиер Кийр Стармър заяви, че тя е отрекла участие в обвиненията и че правителството ѝ има пълно доверие. Сидик ще продължи да изпълнява функциите си, подчерта говорителят.

Семейната позиция на Саджиб Вазед

Саджиб Вазед, който живее във Вашингтон, категорично заяви, че семейството му е обект на политически лов на вещици.

„Това са напълно фалшиви обвинения и клеветническа кампания. Моето семейство никога не е участвало или получавало пари от каквито и да било правителствени проекти“, заяви той пред "Ройтерс".

Той допълни, че не е възможно семейството му да източи милиарди от проект за 10 милиарда долара и че нямат офшорни сметки.

Шейх Хасина и бъдещето на семейството

„Ройтерс“ съобщава, че Шейх Хасина не се е появявала публично, откакто избяга в Ню Делхи в началото на август след масови протести в Бангладеш, при които загинаха около 15 000 души.

Правителството в Дака поиска от Индия да върне Хасина обратно. Ню Делхи потвърди, че е получило искането, но отказа допълнителни коментари.

Саджиб Вазед заяви, че семейството все още не е решило дали Хасина да се върне в Бангладеш. Той допълни, че Индия не е изисквала от нея да търси убежище на друго място.

Поставете оценка:
Оценка 2.3 от 3 гласа.

Свързани новини