Президентът на Русия Владимир Путин одобри нова стратегия за борба с екстремизма в страната.
Документът съдържа 72 точки, които са разпределени в осем глави.
Актуализираната версия на стратегията посочва, че укрепването на националистически групировки (включително в Украйна) представлява сериозна екстремистка заплаха.
"...Най-сериозните заплахи от екстремистки характер идват от широкото разпространение на неонацистки идеи и укрепването на радикални националистически въоръжени групи, подкрепяни от външни сили, които насърчават извършването на престъпни деяния на територията на Русия.
Свързаните с това рискове обхващат съседните страни и региони. Украинските неонацисти укрепват връзките си с международни терористични организации. Неприятелските страни използват украинската криза, за да отприщят хибридни войни срещу Русия и да подклаждат агресивни русофобски настроения в света".
Сред ключовите задачи е "премахване на източника на екстремистки заплахи, идващи от територията на Украйна, и предотвратяване на проникването на представители на чужди и международни екстремистки и неонацистки общности на руска територия".
Един от факторите за екстремистки прояви е ситуацията в някои руски региони, свързана с незаконната дейност на чужденци. Трудовите мигранти, пристигащи в Русия, са въвлечени в дейността на екстремистки и терористични организации, като сами активно разпространяват радикални идеи и участват в публични събития, които не са съгласувани с властите:
Основната цел на държавната миграционна политика е да предприеме мерки, насочени към прекратяване на придобитото руско гражданство в резултат на извършване на престъпления от екстремистки или терористичен характер
Нараства броят на случаите на вербуване на непълнолетни в екстремистки организации, тъй като те са по-податливи на идеологическо и психологическо влияние и при определени обстоятелства не подлежат на наказателна отговорност:
Основните насоки на държавната политика са: провеждане на дейности, насочени към предотвратяване на въвличането на младите хора в екстремистки дейности чрез възпитание на гражданско съзнание, патриотизъм и морал на младите хора, въвличане на младите хора в творчески дейности, спорт и повишаване на ролята на семейството. за предотвратяване на радикализацията на младото поколение.
Външната екстремистка заплаха за Русия представлява политиката на някои държави по отношение на
изопачаване на историята, фалшифициране на ролята на СССР във Втората световна война и омаловажаване на приноса му за победата над нацистка Германия и милитаристична Япония;
възраждането на нацистките идеи, активизирането на идеите за реваншизъм и прославянето на нацистите.
В документа се посочва, че деструктивната дейност на чуждестранни неправителствени организации оказва негативно влияние върху ситуацията в Русия.
Очаквани резултати от изпълнението на стратегията са неутрализиране на дейността на чуждестранни и международни неправителствени организации, включени в списъка на чуждестранни и международни неправителствени организации, чиято дейност е призната за нежелана на територията на Русия.
Предишната версия на стратегията беше одобрена през 2020 г. и е предназначена да продължи до 2025 г. Новият указ я обявява за недействаща.