САЩ и НАТО ще получат решителен отговор под формата на военно-технически контрамерки от Москва, ако създадат нови ракетни заплахи за Русия, каза външният министър Сергей Лавров в интервю за РИА Новости.
"Не смятам за уместно да обсъждам какво може и какво не може да се случи в главите на тези, които вземат решения в Северноатлантическия алианс. От своя страна ние сме готови за всякакви сценарии. В случай на създаване на нови ракетни заплахи, противниците ще получат решителен отговор под формата на военно-техническо противодействие“, каза министърът.
Той добави, че Русия може да се интересува само от цялостни мерки за намаляване на потенциала за конфликта с акцент върху премахването на първопричините причини за фундаментални противоречия в областта на сигурността.
"Те включват, на първо място, дългосрочното разширяване на НАТО на изток. Това до голяма степен провокира украинската криза и продължава да представлява заплаха за сигурността на Русия. Въпросите за контрола на въоръженията също могат хипотетично да бъдат обсъждани, но само като един от елементите на по-широк дневен ред“, отбеляза Лавров.
„Двойното решение на НАТО“, прието от лидерите на САЩ, Великобритания, Франция и Германия на 12 декември 1979 г., се състоеше в разполагането на американски ракети със среден обсег в Европа, като същевременно продължават преговорите със СССР за премахването на този тип на оръжие. "Пършинг" бяха разположени в Западна Германия между 1983 и 1985 г., на фона на безпрецедентни протести. Най-мащабната акция се провежда на 22 октомври 1983 г., когато по някои оценки около 1,2 милиона души излизат по улиците на германските градове.
Изострянето на отношенията между НАТО и социалистическия блок през 1983 г. във връзка с разполагането на американски ракети със среден обсег в Европа остава в историята като "Евроракетната криза".
Ракетите "Пършинг" са унищожени по силата на Договора за ликвидиране на ракетите със среден обсег, подписан между СССР и САЩ през 1987 г.