Служители от руското министерство на извънредните ситуации и доброволци са събрали около 70 хиляди тона замърсена с нефтопродукти почва от бреговете на Краснодарския край.
„От началото на работата служители на руското министерство на извънредните ситуации, представители на общините на Краснодарския край и доброволци са събрали и отстранили почти 70 000 тона замърсен пясък и пръст от плажната зона“, съобщиха от министерството.
На 15 декември два танкера "Волгонефт-212" с 13-членен екипаж и "Волгонефт-239", на борда на който имаше 14 моряци, потънаха в Керченския пролив. Това се случи поради буря - корабите попаднаха на силни ветрове и вълнение на морето до седем бала.
Хората бяха евакуирани оттам, а един служител от Волгонефт-212 загина. Следственият комитет образува наказателно дело за нарушаване на правилата за безопасност на движението и експлоатацията на морския транспорт.
Аварията доведе до нефтен разлив. Според аварийните служби танкерите са превозвали около 9,2 хиляди тона мазут, по предварителни оценки около 3,7 хиляди тона са се излели в морето.
В четвъртък, 26 декември, в Краснодарския край беше обявено федерално извънредно положение. Спасители и доброволци събират замърсена почва на брега, специалисти отстраняват маслено-водната смес от акваторията и я обработват със сорбент. Има няколко центъра за спасяване на птици, засегнати от мазут.
Потъналите в Керченския пролив руски танкери са построени през съветската епоха, а срокът на експлоатация им е приблизително 15 години. Те са с товароподемност 4,8-5 хиляди тона.
Според проучване на Държавната транспортна лизингова компания средната възраст на морския товарен флот в Русия е 26 години, като корабите под чужд флаг са по-нови от тези, плаващи под руски флаг. Средната възраст на речния товарен транспорт в страната е около 40 години.