Отидете към основна версия

1 660 27

Румъния планира сериозни икономически мерки за намаляване на дефицита

  • румъния-
  • икономически мерки-
  • дефицит

В рамките на извънреден указ правителството ще увеличи данъците и въведе ограничения за разходи в публичния сектор, за да постигне фискалните цели на ЕС.

Снимкa: БГНЕС

Новото коалиционно правителство на Румъния ще въведе редица данъчни увеличения и ограничения на заплатите в публичния сектор и пенсиите чрез извънредно постановление, което ще бъде прието утре, съобщава "Ройтерс", цитирано от News.bg.

Целта на тези мерки е да се намали най-голямото бюджетно недостиг в ЕС като процент от брутния вътрешен продукт (БВП) на Румъния. Страната, чиято икономика е втора по големина в Централна Европа, се сблъсква с бюджетен дефицит, който за 2024 година се очаква да достигне 8,6% от БВП, поради увеличените разходи преди президентските и парламентарните избори през ноември и декември.

Въпреки това Румъния има задължението да намали дефицита си до 3% от БВП в рамките на седем години. Спешният указ на правителството отразява необходимостта тези фискални мерки да влязат в сила още преди януари.

Румъния представи на Европейската комисия план за намаляване на дефицита в края на октомври, но не уточни какви точно данъчни и разходни мерки ще предприеме.

Проект за извънреден указ, публикуван днес от финансовото министерство, показва, че правителството ще увеличи данъка върху дивидентите на компаниите от 8% на 10%, считано от януари 2025 г. Освен това ще намали данъчния праг за най-малките компании с по-малко от трима служители и годишни приходи под 500 000 евро, в етапи през 2025 и 2026 г.

Планира се и премахване на данъчните облекчения и фискалните стимули за ИТ сектора, строителството, земеделието и хранително-вкусовата промишленост. Освен това отново ще бъде въведен данък върху стойността на всички сгради, притежавани от компании, като не само промишлени сгради, но и други инфраструктурни обекти като нефтени кладенци и електрически стълбове.

Указът ще въведе и ограничения на заплатите и пенсиите в публичния сектор, както и намаляване на държавната субсидия за политическите партии с една четвърт в сравнение с 2024 г.

В допълнение, правителството ще създаде отдел за ефективност, който ще отговаря за намаляване на публичните разходи с поне 1% от икономическата продукция до 2025 г.

Дългосрочният план на Румъния е да намали дефицита си постепенно за седем години – от 7% през 2025 г. до 2,5% през 2031 г.

Трите поредни гласувания за избор на нов президент и парламент в Румъния, които съвпаднаха с разрастващи се спекулации за руска намеса, доведоха до анулиране на изборите от Конституционния съд през ноември. След това рейтинг агенциите, като Fitch, промениха перспективата на Румъния от "стабилна" на "отрицателна" поради политическата и икономическата нестабилност в страната.

Поставете оценка:
Оценка 2.1 от 11 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: