Отидете към основна версия

2 277 17

Съливан предложил на Байдън САЩ да ударят ирански ядрени съоръжения до 20 януари

  • джейк съливан-
  • джо байдън-
  • иран

Американският президент отхвърлил идеята

Президентът на САЩ Джо Байдън отхвърлил възможността за нанасяне на удари по ирански ядрени съоръжения през декември 2024 г., съобщи порталът Axios, позовавайки се на свои източници.

По тяхна информация предложението е било изложено на среща през декември 2024 г. от помощника на американския лидер по националната сигурност Джейк Съливан. Според идеята му, удар по ядрените съоръжения на Иран би бил възможен, ако Техеран "се доближи до сдобиване с ядрено оръжие до 20 януари", когато новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп официално встъпва в длъжност. Както отбелязва Axios, Байдън е отхвърлил идеята.

Източниците на портала подчертават, че обсъждането на възможността за удар „не е предизвикано от появата на нови разузнавателни данни и не предполага санкция от страна на Байдън“. Един от източниците на Axios подчертава, че „в момента в Белия дом не се водят подобни дискусии“.

На 19 декември 2024 г. главният заместник-помощник на президента по въпросите на националната сигурност Джонатан Файнър заяви, че Съединените щати не вярват, че Иран е взел решение да разработи или по друг начин да се сдобие с ядрени оръжия. Говорейки на конференция във фондацията Карнеги във Вашингтон, той подчерта, че Съединените щати са решени да попречат на Иран да се сдобие с ядрено оръжие.

На 29 ноември същата година Иран информира Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) за план за инсталиране на около 6000 нови мощности за производство на обогатен уран в ядрени съоръжения във Фордоу и Натанц. В същото време Техеран обяви, че възнамерява да обогати урана до 5%. Максималното ниво на обогатяване, предвидено от Съвместния общ план за действие от 2015 г., е 3,67%.

Той беше подписан от петте постоянни членове на Съвета за сигурност на ООН и Германия с Иран през 2015 г. за разрешаване на кризата около ядрените разработки на страната. През 2018 г. Тръмп, по време на първия си мандат като президент, се оттегли от споразумението и възстанови всички антиирански санкции, отменени съгласно условията на споразумението.

В отговор парламентът на Иран прие Закон за стратегически действия за премахване на санкциите и защита на интересите на иранския народ през 2020 г. и в съответствие с него намали някои от задълженията по ядрената сделка, включително прекратяване на инспекциите на МААЕ извън споразумението за гаранциите.

Според иранските власти Западът трябва да се върне към пълното спазване на условията на договора, за да възстанови съществуващите системи за контрол върху развитието на ядрената програма на Техеран.

Поставете оценка:
Оценка 1.9 от 16 гласа.

Свързани новини