Генералният секретар на НАТО Марк Рюте заяви, че алиансът е сериозно обезпокоен от ситуацията в Босна и Херцеговина и Косово, съобщи Радио Свободна Европа, цитирано от БТА.
Ситуацията в Босна и Херцеговина
В изказване пред Европейския парламент Рюте подчерта, че предотвратяването на вакуум в сигурността в Босна и Херцеговина е от изключително значение. Той изрази категорична подкрепа за мисията на ЕС ЕУФОР Алтеа и заяви, че НАТО ще поддържа тесни връзки на всички нива, за да гарантира навременно и координирано справяне с потенциални рискове.
Съгласно Дейтънското мирно споразумение, което сложи край на войната в Босна, страната е разделена на две полуавтономни части – Република Сръбска и Федерация Босна и Херцеговина. Двете обединени структури споделят общи институции, включително съдебна система и армия, но всяка част запазва собствена администрация.
Предизвикателствата в Косово
Рюте подчерта, че НАТО остава в постоянен контакт с представители на Косово и Сърбия, особено в контекста на предстоящите парламентарни избори в Косово, насрочени за 9 февруари. Целта е да се предотврати напрежение, което би могло да дестабилизира региона.
След края на войната в Косово през 1999 г. и обявяването на неговата независимост през 2008 г., нормализирането на отношенията между Белград и Прищина остава предизвикателство. Това е особено чувствителен въпрос за около 50 000 етнически сърби, живеещи в Северно Косово, които продължават да не признават косовското правителство и възприемат Сърбия като своя родина.
Рискове за сигурността в Европа
Генералният секретар подчерта, че регионът на Западните Балкани е от стратегическо значение за сигурността в Европа. Той също така изрази загриженост за нарастващото напрежение на континента, породено от действията на Русия.
„Не сме във война, но не можем да кажем, че сме в мир,“ подчерта Рюте. Той отправи призив към европейците да увеличат инвестициите в отбрана, добавяйки с известна нотка на сарказъм: „В противен случай подгответе се да научите руски или да бягате в Нова Зеландия.“
Речта на Рюте акцентира върху необходимостта от съвместни усилия за поддържане на стабилността в Европа и съседните региони.