Отидете към основна версия

2 016 45

Как протича церемонията по встъпване в длъжност на президента и вицепрезидента на САЩ

  • инагурация-
  • сащ-
  • процесия-
  • доналд тръмп

Продължителността й е 2 дни

Снимка: ЕРА/БГНЕС

На 20 януари 2025 г. във Вашингтон ще се състои церемонията по встъпване в длъжност на избраните президент и вицепрезидент на САЩ Доналд Тръмп и Джеймс Дейвид Ванс. Това е 60-тата церемония в историята на САЩ и втората на Тръмп. Той вече беше начело на страната от 2017-2021 г. В продължение на повече от два века тази процедура, възникнала заедно с институцията на президентството, претърпя много промени.

Церемонията се провежда във Вашингтон на 20 януари на годината, следваща годината на изборите.

Протоколът включва няколко неща. В навечерието на встъпването си в длъжност новоизбраният президент и новоизбраният вицепрезидент полагат венец на гроба на Незнайния воин в Националното гробище Арлингтън край Вашингтон.

Сутринта в деня на встъпването в длъжност бъдещият президент обикновено присъства на църковна служба. Около 10:00 часа новоизбраните президент и вицепрезидент пристигат в Белия дом, където са посрещнати от действащите президент и вицепрезидент. Следва 15-минутно чаено парти. В 10.30 те отиват в Капитолия (сградата на Конгреса на САЩ).

Избраният вицепрезидент полага клетва в Капитолия в 11:45 ч., а президентът по обяд. Звучат 21 оръдейни залпа, оркестърът свири Hail to the chief („Слава на командира“; написана през 1812 г.), която е химнът на президента на САЩ. Държавният глава изнася реч. След това бившият президент напуска Вашингтон. Официалната церемония завършва с парад. Вечерта има приеми и балове, а на следващия ден има „молитвена закуска“.

Церемонията по встъпването в длъжност се провежда във Вашингтон от 1801 г., когато третият президент, Томас Джеферсън,застава начело на страната. Това стана възможно, след като градът, който се строи от 1790 г., получи статут на столица на 1 декември 1800 г. Първият президент на САЩ Джордж Вашингтон полага клетва на 30 април 1789 г. в сградата на Федералната зала на Уолстрийт в Ню Йорк, временната столица на страната по това време. Той заема поста за втори път през 1793 г. във Филаделфия, Пенсилвания, където е преместена столицата. Вторият президент Джон Адамс е встъпил в длъжност там през 1797 г.

Първата сутрешна служба преди церемонията е извършена от Франклин Рузвелт през 1933 г. Той посети катедралата Свети Йоан до Белия дом. Впоследствие почти всички президенти участваха в църковни служби, които често се провеждаха в същата църква. Понякога в Белия дом се провеждаха специални служби. През 1977 г., преди встъпването в длъжност на Джими Картър, беше организирана съвместна служба на представители на основните религии в сградата на Мемориала на Линкълн.

Традицията за срещи между президенти и вицепрезиденти и техните наследници в Белия дом започва през 1837 г., когато Андрю Джаксън прехвърля властта на Мартин Ван Бурен. От 1877 г. по време на такива срещи се провеждат чаени партита. Държавният глава в оставка пише благодарствени писма на персонала на Белия дом, а също така оставя бележка в Овалния кабинет с прощални думи на новия лидер на страната.

Първият президент, положил клетва в Капитолия, беше Томас Джеферсън. Церемонията се състоя през 1801 г. в недовършена сграда, в нейното северно крило. През 1817 г., при Джеймс Монро, е създадена традицията за провеждане на откриването на открито. През 1825 г. Джон Куинси Адамс извършва първата церемония в източния портик на Капитолия. Всички президенти полагаха своята клетва тук до 1981 г., когато Роналд Рейгън премести мястото на встъпването в длъжност на Западната тераса. В студено време тържествата се провеждат в Ротондата, главната зала на Капитолия, разположена под централния купол. Сред гостите на тържествата са бивши и бъдещи членове на кабинета, членове на двете камари на Конгреса и Върховния съд (това е единственото събитие, на което те се събират едновременно на едно място), както и придружаващите ги (около 1600 души в общо).

Текстът на президентската клетва е написан в конституцията на САЩ и се състои от 35 думи: „Аз (пълното име на президента) тържествено се заклевам (или потвърждавам), че ще изпълнявам съвестно задълженията на президент на САЩ и, доколкото мога, спазвам, запазя и защитавам Конституцията на САЩ".

Възможността за вариации - заклевам се или потвърждавам - се обяснява с факта, че редица религиозни движения забраняват полагането на клетва. Думите „Бог да ми е на помощ“, които добавят всички американски президенти, не са в конституцията. Те бяха изречени за първи път от Джордж Вашингтон по време на първата му инагурация. Той също така установи традицията да се полага клетва, като постави ръката си върху Библията (само Джон Куинси Адамс и Теодор Рузвелт положиха клетва върху Конституцията). Президентите използват собствените си семейни Библии или тези, които са принадлежали на бивши президенти, често две Библии. Например Барак Обама през 2013 г. се закле в Библията на Ейбрахам Линкълн, който премахна робството, и бореца за правата на чернокожите Мартин Лутър Кинг.

Вицепрезидентът използва текста на клетвата за вярност към Конституцията, която се произнася от членовете на правителството и двете камари на Конгреса. Клетвата на второто лице в държавата става част от церемониите по встъпване в длъжност едва през 1937 г., преди това тази процедура се извършва в Сената, чийто конституционен председател е вицепрезидентът. Клетвата на вицепрезидента се полага от един от съдиите на Върховния съд, клетвата на президента се полага от председателя на Върховния съд (вицепрезидентът и президентът повтарят текста след съдиите) .

Ако 20 януари се пада в неделя, тогава президентите полагат клетва два пъти - в деня, в който започва мандатът, и след това по време на публична церемония, проведена на следващия ден.

Двама президенти в историята на САЩ полагаха клетва четири пъти. Първият е Франклин Рузвелт, който печели избори четири пъти (през 1951 г. 22-рата поправка ограничава президентските правомощия до два мандата). Вторият, благодарение на стечението на обстоятелствата, беше Барак Обама. По време на първото си встъпване в длъжност през 2009 г. главният съдия Джон Робъртс, четейки текста на клетвата, се обърка и наруши реда на думите, а Обама повтори след него. На следващия ден Барак Обама повтори клетвата си по време на частна церемония в Белия дом. А през 2013 г., когато Барак Обама влезе във втория си мандат, 20 януари се падна в неделя, така че президентът първо положи клетва в тесен кръг в Белия дом, а на следващия ден я повтори по време на церемония.

Ако вицепрезидентът стане президент след предсрочно прекратяване на пълномощията на държавния глава, той също полага клетва, но не се провежда публична церемония по встъпване в длъжност. След убийството на Джон Ф. Кенеди през 1963 г. неговият вицепрезидент Линдън Джонсън полага клетва на борда на президентския самолет на летище Далас.

Неразделна част от церемонията е президентската реч при встъпването в длъжност, която се смята за политическа декларация на новата администрация. Традицията на подобни представления е поставена от Джордж Вашингтон през 1789 г. След като положи клетва, той изнесе реч пред членове на Конгреса и други високопоставени лица. Състоеше се само от 135 думи и стана най-кратката от всички подобни речи. Най-дългата реч - 8445 думи - е произнесена от Уилям Хенри Харисън през 1841 г., тя продължи почти два часа (по време на церемонията президентът настина и умря от пневмония месец по-късно). Във всички случаи, когато след смъртта на президент неговият пост е бил зает от вицепрезидент, нито един от тях не е произнесъл реч.

Речи за встъпването в длъжност се подготвят от секретари и помощници, с изключение само на Ейбрахам Линкълн и Франклин Рузвелт.

След встъпителната реч на новия държавен глава президентът, чийто мандат приключи, напуска Вашингтон. Ако времето позволява, той отива от Капитолия с хеликоптер до военната база Андрюс (летище в град Кемп Спрингс, Мериленд, на 24 км югоизточно от Вашингтон), а оттам до ново място на пребиваване. И новият президент, след като се сбогува с предшественика си, се връща в Капитолия, където се провежда встъпителна вечеря, чиято традиция е започната през 1953 г. от Дуайт Айзенхауер (преди това вечеря в чест на новия президент беше дадена на в Белия дом от бившия президент и бивша първа дама; последната вечеря в Белия дом беше организирана от Франклин и Елинор Рузвелт през 1945 г.).

След обяд президентът и вицепрезидентът се връщат от Капитолия в Белия дом, където президентът приема празничен парад. Парадът е включен за първи път в програмата за откриване от Джеймс Мадисън през 1809 г. и оттогава остава неразделна част от нея. Започва от Капитолия, движи се по Pennsylvania Avenue и минава пред Белия дом (дължина на маршрута - 2,7 км). Обикновено в него участват около 15 000 души - оркестри, части от всички родове войски, представители на държави и големи градове.

Денят завършва с балове. Домакин на първия встъпителен бал беше Джордж Вашингтон. То се проведе в заседателната зала на градското събрание на Ню Йорк. Първият бал във Вашингтон се провежда през 1809 г. - организиран е в чест на Джеймс Мадисън от съпругата му Доли. През 30-те и 40-те години на миналия век – годините на Голямата депресия и Втората световна война – балове не се провеждат. Традицията е възродена през 1949 г. от Хари Труман. Тогава в столицата започнаха да се провеждат няколко бала наведнъж и президентът и първата дама трябва да присъстват на всеки от тях. Дуайт Айзенхауер организира два бала, Джон Кенеди - пет, Роналд Рейгън - 10, Бил Клинтън - 14, Барак Обама проведе 10 бала през 2009 г. и 2 през 2013 г., Доналд Тръмп проведе три бала през 2017 г. Баловете по встъпването в длъжност на Джо Байдън не бяха проведени през 2021 г. поради пандемията от COVID-19. Встъпителните тоалети на първите дами се прехвърлят в Музея на американската история Смитсониън във Вашингтон и са изложени в постоянна изложба, посветена на съпругите на американските президенти.

Инаугурационните събития завършват на 21 януари с „молитвена закуска“ в катедралата Свети Петър и Павел (главната катедрала на Епископската църква в САЩ; разположена във Вашингтон), която се провежда с цел обединяване на хора от различни националности, религии и политически възгледи в молитва. Първите молитвени групи от представители на различни религии започват да се събират през 1790 г. от Джордж Вашингтон. През 1953 г. Дуайт Айзенхауер превръща молитвените закуски в национално събитие. Оттогава те са били посещавани от всички американски президенти без изключение. На закуска са поканени до 4 хиляди гости от повече от 100 страни. Обикновено това са парламентаристи, религиозни дейци, представители на държавни агенции, обществени организации и бизнес общности, артисти.

През 1968 г., по време на встъпването в длъжност на Ричард Никсън, активисти на движението Mobe, които се застъпваха за изтеглянето на войските от Виетнам, хвърляха бутилки, храна и димни бомби по президентския кортеж. По време на второто встъпване в длъжност на Никсън през 1973 г. около 100 хиляди души излязоха на протестния марш.

През 2000 г., когато републиканецът Джордж У. Буш победи демократа Ал Гор с по-малко народни гласове, но повече електорални гласове, десетки хиляди хора излязоха на улицата, за да протестират срещу резултатите от изборите и бомбардираха кортежа на президента с яйца . При второто встъпване в длъжност на Буш през 2005 г. демонстрантите излязоха с антивоенни лозунги срещу кампанията в Ирак.

През 2017 г., по време на събитията по встъпване в длъжност на Доналд Тръмп, в редица градове в страната се проведоха масови митинги под мотото „Тръмп не е нашият президент“. Във Вашингтон протестите прераснаха в безредици. Полицията използва шумови гранати и сълзотворен газ срещу протестиращите.

През 2021 г., когато Джо Байдън встъпи в длъжност, бяха предприети засилени мерки за сигурност в цялата страна поради опасения от масови безредици (Доналд Тръмп, който загуби изборите, отказа да признае резултатите от вота и митингът на неговите поддръжници на 6 януари се превърна в превземане на Капитолия). Въпреки това в деня на откриването в редица градове имаше протести и сблъсъци с органите на реда. Доналд Тръмп бойкотира церемонията по встъпване в длъжност на Байдън (за първи път от 1869 г.).

Чуждестранните делегации по правило не се канят на тържествата, тъй като встъпването в длъжност на избрания президент в Съединените щати се счита за вътрешнополитическо събитие (щатите обикновено се представляват от дипломати, акредитирани във Вашингтон).

Втората инаугурация на Доналд Тръмп обаче може да стане безпрецедентна в историята на САЩ, тъй като, както съобщиха американски медии, в нарушение на традицията той покани на събитието редица чуждестранни лидери и политици от различни нива. Така някои медии твърдят, че поканата е била получена от китайския президент Си Дзинпин (китайското външно министерство каза, че китайският вицепрезидент Хан Джън ще отиде вместо него), аржентинският президент Хавиер Майли, италианският премиер Джорджия Мелони, унгарският премиер Виктор Орбан, президентът на Еквадор Даниел Нобоа, президент на Парагвай Сантяго Пеня. Предвижда се участието и на редица европейски десни политици - съпредседателят на крайнодясната партия Алтернатива за Германия Алис Вайдел (вместо нея може да дойде нейният колега Тино Хрупала), лидер на френската крайнодясна партия "Реконкиста" Ерик Земмур, лидер на британската партия Reform UK Найджъл Фараж и др. Твърди се, че на откриването ще присъстват и най-богатите хора в света, ръководителите на технологични компании Илон Мъск, Марк Зукърбърг и Джеф Безос. отредени специални места - до бивши президенти, членове на семейство Тръмп и бъдещи министри. Президентът в оставка Джо Байдън ще присъства на церемонията по встъпването в длъжност на своя наследник.

За първи път от 1985 г. церемонията ще се проведе в Ротондата на Капитолия, а не близо до сградата, както обикновено.

Поставете оценка:
Оценка 4.1 от 12 гласа.

Свързани новини