Отидете към основна версия

4 222 102

Най-важният във войната! Москва иска Покровск на всяка цена

  • русия-
  • украйна-
  • покровск-
  • донбас-
  • донецка област

Ако Покровск падне, това би могло значително да засили настъпателните възможности на Русия в източната част на страната, като потенциално отвори пътища за атаки в няколко посоки и увеличи натиска върху Киев

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Руските сили засилват офанзивата си около стратегически важния украински град Покровск, като застрашават ключови линии за снабдяване и пораждат опасения за потенциално обкръжаване. Градът, който е важен логистичен център в Източна Украйна, се превърна в ключова точка в продължаващия близо три години конфликт, пише The Independent.

Докато украинските защитници оказват яростна съпротива на руското настъпление, ситуацията в Покровск става все по-несигурна. Основните пътища за снабдяване на града са под постоянна заплаха, тъй като руските войски настъпват от различни посоки.

Ако Покровск падне, това би могло значително да засили настъпателните възможности на Русия в източната част на страната, като потенциално отвори пътища за атаки в няколко посоки и увеличи натиска върху Киев.

Животът на останалите жители на Покровск е мрачен. Някога оживен град с население от 60 000 души, Покровск е намалял до едва 7000 души, по данни на областния управител. Затварянето на последната пощенска станция, в която пощата вече се доставя с брониран камион, подчертава изолацията на града и опасностите, пред които са изправени жителите му.

Ключовият път изток-запад, който минава през Покровск, сега е в обсега на руската артилерия и безпилотен огън, което принуждава повечето превозни средства да изоставят главния път и да се движат по коварни черни пътища, за да се предпазят.

Към уязвимостта на града се прибавя и фактът, че руските сили наскоро достигнаха главната железопътна линия, свързваща Покровск със стратегически важния логистичен център Днепър, което допълнително ограничава линиите за доставки и увеличава риска от обкръжаване. Това развитие бележи критичен момент във войната, като съдбата на Покровск виси на косъм.

"Ситуацията като цяло е трудна, врагът постоянно атакува пеша“, заяви заместник-командирът на 59-а щурмова бригада на ВСУ, която се сражава на Покровското направление.

От съображения за сигурност той иска да бъде идентифициран с военния си повиквателен знак "Феникс“.

Офицерът заявява, че Русия разполага с много по-голяма численост на пехотата, атакува на малки групи, готови да поемат изключително големи загуби, и умело използва ландшафта и лошите метеорологични условия, за да се скрие от безпилотните самолети.

"Денем и нощем те се придвижват напред" - заявява "Феникс".

Пътните и железопътните връзки на Покровск го превърнаха във важен център за снабдяване на голяма част от украинската фронтова линия, въпреки че през последните месеци заплахата от руска артилерия и безпилотни самолети ограничи тази функция.

Майкъл Кофман, старши научен сътрудник във Фондация "Карнеги“ във Вашингтон, посочва, че транзитните маршрути на Покровск означават, че ако той падне, руските сили ще могат да го използват като плацдарм за придвижване на север или на запад.

"Това подготвя руските сили за потенциално настъпление в Днепропетровска област ... по-назад зад фронтовата линия те строят и ремонтират железопътни линии.“

"След това те могат да придвижат собствената си логистика и това им дава възможност да се придвижат още по на запад.“

Днепропетровска област е голяма провинция, чийто източен край е обърнат към Покровск, а руските войски в момента се намират на около 5 км от границата ѝ. Тя не е един от четирите украински региона, за които претендира Русия. Тъй като президентът на САЩ Доналд Тръмп настоява страните да постигнат мирно споразумение, окупирането на част от този регион от Москва може да засили позициите ѝ в бъдещите преговори.

Защо Русия иска Покровск?

Москва твърди, че е анексирала източната украинска област Донецк и вижда поемането на контрола над Покровск като важна стъпка към включването на целия регион в състава на Русия. Киев и Западът отхвърлят териториалните претенции на Русия като незаконни и обвиняват Москва, че води война за колониално завоевание.

Контролът над града, който руските медии наричат "вратата към Донецк“, би позволил на Москва сериозно да наруши украинските снабдителни линии по източния фронт и да засили кампанията си за превземане на Часов Яр, който се намира на по-високо място и предлага потенциален контрол над по-широк район.

Ограничаването на достъпа на украинските военни до пътната мрежа в околността би затруднило киевските войски да задържат територии от двете страни на Покровск, което би позволило на Русия да напредне по фронтовата линия. По данни от открити източници руските сили са започнали да обграждат града и да го "хващат в клещи" от югоизток и югозапад.

Виктор Трехубов, говорител на украинските военни, заявява, че руснаците се опитват да заобиколят и обкръжат Покровск от запад.

Той отбелязва, че това се различава от подхода им при превземането на предишни големи градски райони, където те са избирали скъпоструващи фронтални атаки и улични боеве.

"Изглежда, че може би за пръв път са започнали да пестят жива сила“, допълва той.

Трима анализатори, с които Reuters разговаря, твърдят, че в случай на превземане на града Русия има две основни възможности за настъпление по оста на Покровск.

Първият е да навлезе на запад в слабо населените равнини на Днепропетровска област, които са слабо укрепени и предлагат малко естествени или градски препятствия, които Киев да използва за отбрана.

Втората е да се придвижи на север, към по-гъста мрежа от индустриални градове, през които ще бъде по-трудно да се премине, но които ще позволят на Москва да окаже натиск върху Краматорск и Славянск, двата най-големи останали контролирани от Украйна градове в източната част на Донецка област.

В неделя президентът Володимир Зеленски постави един от най-висшите украински генерали, началника на сухопътните войски Михаил Драпатий, начело на стратегическото командване, което контролира огромна част от фронтовата линия, включително Покровск.

"Той е уважаван командир и назначаването му може да доведе до подобряване на командването и контрола и координацията между частите на фронта, което остава предизвикателство за Украйна през последната година“, казва Роб Лий, старши сътрудник в базирания в САЩ Институт за изследване на външната политика.

Нападенията на Русия на Покровския фронт до голяма степен се извършват от малки пехотни групи, които използват села и дерета, за да се окопаят, отбелязва военният говорител Трехубов.

"Феникс“, заместник-командир на бригадата, посочва, че наскоро руснаците са започнали да използват нова тактика - изпращат пехотни отряди от трима или четирима души дълбоко в територията на противника, за да устройват засади на украински войници и превозни средства с помощта на противотанкови мини.

Въпреки това той добави, че като цяло нападенията са станали малко по-малко интензивни през последния месец и че Русия обстрелва по-малко артилерия, отколкото преди шест месеца.

Паси Паройнен, анализатор от базираната във Финландия Black Bird Group, коментира, че Украйна се бори да отблъсне малките пехотни атаки на Русия, тъй като не разполага с достатъчно собствена жива сила, за да покрие цялостно фронтовата линия. Киев се сблъсква с дългогодишни проблеми с набирането на войници и мобилизацията им, а миналата година се увеличиха случаите на дезертиране и бягство на войници от изтощените и уморени сили.

"Украинските части просто нямат достатъчно пехота“, отбелязва Паройнен.

Поставете оценка:
Оценка 3.8 от 40 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: