Най-голямата руска компания за втечнен природен газ "Новатек" тази седмица се e обърнала към мозъчни тръстове в Брюксел, за да повлияе на позицията им относно евентуални по-строги санкции на Европейския съюз (ЕС). Това съобщава в петък Financial Times. "Новатек" обаче не е отговорила веднага на искане за коментар.
Сред тях са Центърът за европейска политика, "Брьогел" и Центъра за европейско регулиране. Отправена е молба за среща със заместник-председателя на компанията Денис Соловьов.
Всички мозъчни тръстове, които влияят върху решенията на ЕС чрез доклади и политически предложения, са отхвърлили искането.
Целта на срещата е била "да има открита дискусия относно енергийната сигурност, ролята на LNG и последните развития в енергийната политика на ЕС".
Четвърта организация, която пожела да не бъде назовавана, каза, че също е получила искането и каза, че "засега дискусия по въпроса е замразена".
Отбелязва се, че планираното пътуване на Соловьов до Брюксел съвпада с разгорещен дебат сред правителствата на ЕС за това дали блокът трябва да забрани вноса на руски LNG, досега защитен от ограничения, наложени в отговор на войната в Украйна.
В същото време нито Соловьов, нито други ръководители на "Новатек", нито самата компания са обект на индивидуални санкции в ЕС.
"Ройтерс" съобщи през декември, че Соловьов е бил във Вашингтон, за да работи с лобисти там, за да се свържат с правителствени структури на САЩ.
Фабиан Зулеег, главен изпълнителен директор на Центъра за европейска политика, каза: "Руските икономически фактори се опитват скрито да повлияят на правенето на политики на Запад, за да бъдат премахнати ограниченията върху техните дейности. ЕС трябва да устои на изкушението да се ангажира отново икономически с Русия, тъй като Москва ще продължи да бъде повече от склонна да използва оръжие за взаимозависимостта в бъдеще."
Симоне Талиапиетра, старши сътрудник в "Брьогел", каза, че Европа е "изложена на риска от стратегия на "Разделяй и владей" от страна на Русия" благодарение на липсата на единен подход към вноса на руски газ "във време, в което много хора от целия континент може да са изкушен да прибегне до подобни доставки на газ за по-ниски цени на енергията".
Изданието припомня, че тази седмица Европейската комисия (ЕК) предложи да се въведат ограничени забрани за доставка на руски LNG за пристанищата на ЕС, които не са свързани с основната газова мрежа на блока. Това предложение все още не е получило подкрепа сред 27-те правителства на блока и трябва да бъде подкрепено единодушно, за да бъде прието.
Новият пакет от санкции пристига точно когато новите данни показват, че ЕС е внесъл рекордни обеми LNG от Русия миналия месец. Миналата година износът на LNG от Москва за ЕС се е увеличил с почти 20 процента спрямо 2023 г., според доклад, публикуван във вторник.
ЕС досега е забранявал вноса на повечето руски въглища и петрол, но многократно не е успявал да ограничи покупките на газ от Москва, на фона на дългогодишната опозиция от страни като Унгария.
По-голямата част от руския втечнен природен газ пристига в пристанища в Испания, Белгия и Франция от завода в Ямал, огромно съоръжение в мразовития северен Сибир.
Но други страни в блока разчитат на индиректни покупки на свръхохладено гориво. Руският втечнен природен газ представлява до 9 процента от вноса на газ в Германия през 2023 г., според същия доклад.
Президентът Доналд Тръмп даде знак за готовност да наложи допълнителни ограничения на руската икономика, ако Кремъл скоро не прекрати войната.