Професор Хасан Сьозбилир, директор на Центъра за изследване и приложение на земетресенията (DAUM) към университета "Докуз Ейлюл" (Deü) в Измир, заяви, че последните земетресения в Егейско море са резултат от магмени източници и хидротермална активност, което сочи към началото на нова вулканична дейност, цитирано от Фокус.
„Ако подводните разломи в този регион предизвикат земетресение с магнитуд над 7, бреговете на Кушадасъ и Бодрум могат да бъдат засегнати от цунами. Необходимите предпазни мерки трябва да се вземат въз основа на този риск“, предупреди професор Сьозбилир, цитиран от Hellas Now.
От предишния ден в Егейско море са регистрирани повече от 200 земетресения, като най-силното е било с магнитуд 4,8. Д-р Хасан Сьозбилир, който оценява тези земетресения, посочва, че „през последните дни е наблюдаван рой от земетресения с магнитуд между 3 и 4,8, северно от остров Санторини. Тази дъгообразна зона, известна като южната вулканична зона на Егейско море, съдържа вулканични острови като Санторини, Милос и Нисирос, където в исторически периоди са се случвали земетресения.“
Той обяснява, че подводните активни разломи в района контролират тези вулканични извори, като същевременно предизвикват земетресения. „Тези разломи разчупват земната кора под Егейско море между Гърция и Турция, като по този начин компенсират напрежението в региона. Егейската субдукционна зона, известна със своите дъгообразни геометрични линии, преминава южно от остров Крит и е зона с висока сеизмична активност“, добавя той.
„Последните земетресения показват началото на нова вулканична активност в региона“, заключава професор Сьозбилир.