Отидете към основна версия

9 067 33

Киев с остър протест: Служители на Международната агенция за атомна енергия нарушиха териториалния ни суверенитет

  • украйна-
  • русия-
  • запорожка аец-
  • международна агенция за атомна енергия-
  • рафаел гроси

Нова наблюдателна мисия от МААЕ пристигна вчера в Запорожката атомна електроцентрала, която е окупирана от Русия от 2022 година

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Киев осъди "нарушаването на териториалния суверенитет" от служители на Международната агенция за атомна енергия, които са посетили контролираната от Русия Запорожка АЕЦ в Украйна през окупираната от Москва територия, съобщава "Ройтерс".

Външното министерство на Украйна обвини "руското изнудване и систематични опити да се наложат на международните организации незаконни и противоречиви механизми за действие на временно окупираните територии".

Нова наблюдателна мисия от МААЕ пристигна вчера в атомната електроцентрала, която е окупирана от Русия от 2022 г. Назначеният от Москва директор на ядрената централа уточни, че това за първи път се е случило през руска територия.

Преди това мониторингови мисии влизаха в окупираната от Русия територия от земи под контрола на Киев.

Ротацията на МААЕ се случи след седмици забавяне, причинено от военна дейност около обекта, като всяка страна обвиняваше другата за нарушаване на правилата, гарантиращи безопасното преминаване на екипа до централата.

Поставете оценка:
Оценка 2.7 от 81 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: