Президентите на Русия, Беларус и Казахстан – Владимир Путин, Александър Лукашенко и Нурсултан Назарбаев подписаха договор за създаването на Евразийски икономически съюз.
Новото икономическо мегаобединение, което се простира от Европа до Средна Азия, ще насърчи икономическите и търговски връзки между трите страни, които през последните години водят преговори за по-тясна интеграция, припомня РБК.
„Нашата среща днес, разбира се, има специален и без преувеличение епохална значимост“, заяви руският президент Владимир Путин малко преди подписването на договора.
Казахският президент Нурсултан Назарбаев определи новия съюз като „мост между Изтока и Запада“.
Новият съюз е естествено продължение на създадения през 2010 г. Митнически съюз.
Трите държави освен това се ангажират да гарантриат свободното движение на товари, услуги, кабитали и работна сила. Освен това ще се провежда съгласувана политика в ключови отрасли на икономиката като енергетиката, промишлеността, селското стопанство и транспорта.
По време на форума в Астана ще се проведат и преговори за практическите аспекти от функционирането на Митническия съюз и на Единното икономическо пространство.
Договорено беше създаването на Евразийска икономическа комисия. Освен за регулирането на работата на трите вътрешни пазара, новосъздадената структура ще се грижи за експорта в чужбина и за защитата на интересите на местните производители от нелоялната конкуренция от страната на компании от чужбина.
Дейността на банките значително се облекчава, защото те ще продължат да работят само чрез филиалите си, уточнява ИТАР-ТАСС.
Пълната хармонизация на националните законодателства в трите страни в сферата на банките, застраховането и пазара на ценните книги ще трябва да стане до 2022 година.
Гражданите на трите страни ще имат правото на безплатно лечение в трите страни от Съюза.
Евразийският съюз се очертава да бъде един от най-големите в света регионални икономически обединения. Той обхваща територия с население над 170 млн. души, а съвкупният общ брутен вътрешен продукт се оценява на $2,7 трлн., пресмята АП.