Отидете към основна версия

6 913 18

Teзи билки пазят дихателните пътища от инфекции като COVID-19

  • билки-
  • инфекции-
  • горни дихателни пътища-
  • възпалено гърло-
  • грип-
  • наспинка-
  • covid-19-
  • вируси

Инфекциите на горните дихателни пътища се характеризират с възпаление на лигавицата на носа, фаринкса, ларинкса и свързаните с тях околоносни кухини и средното ухо

Снимка: shutterstock

Инфекциите на горните дихателни пътища са често срещани в студените месеци. Сега - наред с познатите ни вирусни и бактериални инфекции - сме изправени и пред опасния коронавирус. Специалистите препоръчват най-различни методи на лечение и лекарствени продукти за лечението на тези заболявания, но народната медицина също предлага редица начини за лечение. Сред тях са, разбира се, билките. Tрадиционните билкови отвари и лекове не само ще отпушат горните дихателни пътища, но също така са способни да се справят с инфекциите и дори да „поправят“ белите дробове.

Вижте кои са най-популярните и ефикасни билки за лечение на инфекции на горните дихателни пътища:

Най-популярният вариант за тази цел е ментата. Билката има антипиретични свойства и предотвратява разпространението на определени бактерии. Ментата и ментовото етерично масло съдържат изключително силния антисептик ментол, който е способен да отпуска и успокоява мускулите на респираторния тракт и прави дишането много по-леко. Препоръчително е да се вари и вдишва, което помага за прочистване на дихателните пътища и предотвратяване на запушването на носа. Изсушената мента, която се използва за билкови чайове е чудесен лек за изчистване на наслояванията в горните дихателни пътища. Ментовото масло се използва от много хора за като балсам за задръствания в гърдите или синузит.

Друга мощна билка е градинският чай. Съставките, които съдържа, са известни като полезни при инфекции на устата и гърлото и фарингит. Добавя се към преварена, а не гореща вода и се вари десет минути. Трябва обаче да внимавате с лечебния градински чай, тъй като той може да причини увреждане на черния дроб или епилептични припадъци. Бременни и кърмещи жени също трябва да използват градински чай с повишено внимание.

Следващото полезно растение е липата. Има противовъзпалително и аналгетично действие. Липата също така омекотява гърлото и предотвратява дразненето на лигавицата. Освен това много изследвания са установили, че някои от съставките ѝ имат успокояващ ефект, когато се добавят към чая. Това може да бъде особено полезно, ако имате постоянна кашлица.

Добре познатият евкалипт се използва и като помощно средство при лечението на респираторни заболявания. Има антипиретични, аналгетични, отхрачващи и антибактериални свойства.

Друго полезно растение е мащерката. Тя е изключително мощна сила в борбата срещу хрипове и задръствания в гърдите. Тази билка е богат източник на антиоксиданти, витамини и минерали. Благодарение на това е незаменима при много инфекциозни заболявания. Освен това е естествено успокояващо и болкоуспокояващо средство при кашлица. Мащерката съдържа изключително силни антисептични етерични масла, които действат като натурални антибиотици и имат антигъбично действие. Чаят от мащерка преследва бактериите и може да победи всяка инфекция, използван е като лек за дихателните пътища от векове и до днес остава една от най-популярните билки в нашата народна медицина, предотвратяваща и лекуваща всякакви дихателни инфекции и бактериална пневмония.

Подбелът също не е за подценяване. Отварата от листата на тази традиционна за нашия край билка имат отхрачващо и противовъзпалително действие. Подбелът има мощен ефект срещу всяка форма на кашлица като спомага за втечняване на храчките и по-лесното им изхвърляне. Отпушва синусите и бронхите, успокоява и тонизира възпалената лигавица. Без съмнение една от най-ценните билки за дихателните пътища, подбелът облекчава хрипове, сенна хрема, астма и всякакви респираторни проблеми.

Живовлякът е една от най-често срещните билки в нашата страна, може да се срещне почти навсякъде, често растейки като плевел в градините. Всички видове живовляк намират широко приложение в народната медицина, някои от свойствата му са спиране развитието на бактерии и мощен антибиотичен ефект, който е в състояние да се справи с редица усложнения в горните дихателни пътища. Билката успокоява лигавицата, отпушва бронхите, намалява слузта и несъмнено е едно от най-популярните народни средства за борба с кашлицата.

Повечето от тези билки и много други могат да бъдат комбинирани помежду си за още по-добър ефект. Всички те могат да бъдат намерени под различни фрми като натурални добавки и имуностимуланти, чайове или етерични масла. Разбира се, всички те се срещат свободно в нашата природа и могат да се засеят и отглеждат вкъщи или на двора.

Поставете оценка:
Оценка 4.3 от 10 гласа.

Свързани новини