Отидете към основна версия

5 861 90

За драконовски мерки за ваксиниране зове д-р Аспарух Илиев

  • коронавирус-
  • пандемия-
  • аспарух илиев-
  • ваксина-
  • ваксинация

Ваксинацията е необходима, но сама по себе си няма да помогне в България с този бавен ход, ако не стане чудо, няма да достигне и 30%

Снимка: Фейсбук

Днес следобед немският министър на здравеопазването Йенс Шпан обяви, че Германия ще премине по най-бързия начин към кръстосано ваксиниране, ползвайки за втора доза при ваксинираните с първа доза на Астра една от двете РНК ваксини. Причината затова е , че чакането от 8-10 седмици за втора доза при Астра е прекалено дълго, при кръстосано ваксиниране този период може да се скъси на 4 седмици. Това написа във фейсбук профила си д-р Аспарух Илиев, завеждащ лабораторията по инфекции на мозъка в Университета в Берн.

Причината за това бързане е разпалващата се вълна с делта варианта в много страни. Ваксинирането помага за забавянето, но с повече от 30% неваксинирани все още има огромен риск. За сравнение България има над 85% неваксинирани. В момента в Германия се обсъжда по какъв начин да се стимулират гражданите да се ваксинират, поясни той.

Ситуацията в някои държави с горещ летен климат като Бангладеш, Кения, Тунис e много тревожна, интензивните им отделения са претоварени, защото въпреки благоприятното на пръв поглед време, делта вариантът е една степен по-заразен. В Тунис за седмица дневният брой заразени се е утроил. Причините са няколко - при делта варианта заразата изисква много по-кратък контакт (от 15 минути при оригиналния вариант до 10-15 секунди при делта варианта). Ускорено е размножаването на вируса в дихателните пътища, прилепва по-силно към клетките. Клинично протича сходно с оригиналния вариант, но рискът от постъпване в болница се удвоява, обясни още Илиев.

Проучвания от Public Health Шотландия и UK показват, че рискът от заразяване е намален значително при ваксинираните с две дози (при двойнодозовите ваксини), в периода след 2-3 седмици след втора доза. Това означава, че за един неваксиниран човек периодът до постигането на такава защита е средно 6 до 7 седмици, или почти два месеца. Притеснителното е, че предвид ваксинацията двойно увеличеният риск да постъпиш в болница вече се наблюдава сред населението на възраст между 40 и 60 години, т.е. при по-младите пациенти протичането е по-тежко, добави той.

Илиев обясни, че е особено тежко е протичането, както и при предишните варианти, при пациенти с хронични болести и повече от 5 рискови фактора. България, която е на първо място в Европа по сърдечносъдови заболявания, трябва много сериозно да се предупреди населението за риска от делта вълна преди началото на есента. Ваксинацията е необходима, но сама по себе си няма да помогне в България с този бавен ход, ако не стане чудо, няма да достигне и 30%. Това означава само едно - независимо от кабинет и политическа ситуация ние вървим към много нови болни, починали и неизбежен повторен локдаун в рамките на края на лятото и есента, заяви той.

По думите му единственият шанс това се предотврати са драконовски мерки за стимулиране на ваксинирането и подготовка на обществото за нуждата от бързо въвеждане на дистанция, FFP2 маски и ограничения на събирането при растеж на бройките. Разясняване и обучение - рано и адекватно. Дори едно изречение като "Ситуацията с делта варианта е тревожна, не можем да изключим изостряне в рамките на следващите два месеца", заключи той.

Поставете оценка:
Оценка 1.5 от 44 гласа.

Свързани новини