Отидете към основна версия

21 827 36

Първи тест и БГ цени на най-новото Renault (ВИДЕО)

  • renault-
  • symbioz-
  • тест

Моделът Symbioz е отлично допълнение към гамата на марката като семеен SUV, предлагащ страхотно съотношение цена/качество

Валенсия, Испания. Екип на mobile.bg от мястото на събитието.

Renault Symbioz е чисто ново име за френския автомобилен производител, като с него Режията обозначава нов средноразмерен семеен SUV , който е позициониран над Captur и Arkana. Името Symbioz е необичайно за марката, но произлиза от гръцката дума „symbiosis“, което най-общо казано означава „съвместен живот“ и представлява своеобразен етос, с който марката иска да ни убеди, че този автомобил улеснява семейния живот. Дали е така се опитахме да разберем по време на първите тестове на модела, които се проведоха във Валенсия и на които екипът ни присъства. Ето и впечатленията ни.

Цената на този автомобил с повишена проходимост започва у нас от малко под 60 000 лева, а целта му е да се изправи директно срещу конкуренти, като Nissan Qashqai, Hyundai Tucson и Kia Sportage, внасяйки допълнителното предимство на френския изтънчен стил и същевременно енергийно ефективна напълно хибридна технология като стандарт. Моделът се предлага с една-единствена хибридна опция: E-Tech пълен хибрид 145 със мощност от реални 143 к.с., идващи от 1.6-литров бензинов двигател и от електрически мотор. Това е същата система, използвана в Renault Captur, като при нея и в двата случая задвижващи са само предните колела.

Symbioz може да бъде избран в една от три версии: Techno, Esprit Alpine и Iconic. Която и да изберете, то трябва да сте сигурни, че тя е добре оборудвана, На разположение са 10.4-инчов екран за инфо екран с базиран на Google софтуер, който е лесен за използване, както и съвместим с Android Auto и Apple CarPlay. Има и клъстер с цифрови инструменти пред водача, безжично зареждане на смартфон, камера за заден ход и сензори за паркиране навсякъде, така че Symbioz дори и в най-ниското си ниво на оборудване не се чувства спартански.

Двигател и ходови характеристики

Що се отнася до хибридния силов тракт, то крайната цел тук е икономия на гориво и същевременно прилична динамика. Официалните данни за разход са под пет литра на сто километра, а реалните, които показа бордкомпютъра по време на нашето тестово шофиране, са много близки до тях - 5.7л/100 км. Хибридната система използва малка батерия с капацитет 1.2 kWh, която не се нуждае от външно зареждане. Зарежда се от стартовия генератор и регенеративното спиране, което връща част от енергията, която обикновено се губи при спиране, обратно в батерията. Но колко всъщност е ефективен Renault Symbioz в реални условия?

Когато тествахме Renault Symbioz в Испания, ние всъщност, както вече споменахме, не успяхме да постигнем официалната цифра за разход на гориво, предоставена от Renault, но не сме се и опитвали да караме икономично. Всъщност смятаме, че икономията на гориво на този хибриден тракт е отлична за автомобил от този клас и разходът ще падне до заводските данни, ако прекарвате по-голямата част от времето си в шофиране из града, тъй като електрическият мотор може да върши повече от работата при по-ниски скорости.

Symbioz винаги стартира в електрически режим и в резултат на това се чувства като електромобил - с незабавно ускорение от място. Усещането е страхотно да шофирате из града поради факта, че ДВГ се задейства много рядко. Преминаването в режим „B“ усилва функцията за регенеративно спиране, която събира енергията, която иначе би била загубена при спиране, и я връща обратно в батерията. Впечатлени сме от начина, по който Symbioz превключва между бензин и електричество, тъй като той е много плавен и безпроблемен.

Кормилното управление на Symbioz се усеща по-тежко от това на други автомобили Renault, които сме тествали, но това не е за сметка на маневреността в града. Въпреки че може да е по-дълъг, Symbioz е със същата широчина като Captur, така че не е трудно да се кара и в по-тесни пространства. Един недостатък обаче е малкото задно стъкло на Symbioz, а изображението от камерата за задно виждане също е с разочароващо ниско качество.

Качвайки Symbioz на магистрала, на преден план излиза двигателя с вътрешно горене, който учудващо и за самите нас, предоставя отлична динамика при доускорение, нужно ни за изпреварвания. Първоначално се усеща по-шумен, но след като достигне скорост "присъствието" му отива на заден план. При скорости от над 140 км/ч се долавят минимален шум от вятъра, но като цяло Symbioz предлага комфортна возия, дори на 19-цоловите си джанти, с които беше оборудван нашият тестов автомобил. Symbioz се справя отлично и със случайни дупки по пътя, които "изглажда" доста ефективно.

На планински пътища Renault Symbioz не е на нивото на спортен хотхеч, но това едва ли се очаква от някого. Въпреки това се чувства достатъчно способен. Моделът е композиран така, че да влиза в завоите с минимален крен на каросерията, а регенеративният спирачен ефект и механичните спирачки се чувстват в свои води при използване през завоите. С други думи и тук Symbioz е с едни гърди пред преките си конкуренти.

Трябва да се отбележи, че след като самозареждащата се батерия се изчерпи, двигателят с вътрешно горене трябва да свърши повече от работата и точно в тези моменти Symbioz става една идея по-шумен. Нагоре по хълмове със стръмен наклон се усеща, сякаш двигателят се мъчи, но динамиката не отслабва, а само оборотите се повишават. Още един от плюсовете на модела и по-конкретно на неговата хибридна система е, че тя има функция „E-Save“, която можете да включите, за да инструктирате Symbioz да запази поне 40% заряд на батерията и когато се наложи, да я използвате в различни части от вашето пътуване - характеристика, която се среща основно в plug-in хибридните модели.

Интериор

Ако сте влизали в новото Renault Captur, то тогава салонът на Renault Symbioz ще ви се стори доста познат. Той е преди всичко функционален, но в същото време дизайнът е изчистен и всичко е добре оформено. Спрямо конкурентите просторът в купето не е най-добрият, но това не означава, че вътре е тясно и некомфортно. Основното нещо в интериора, с което новото Renault превъзхожда много от конкурентите е качеството на изработката и това на самите материали. То е на много високо ниво и има приятно количество меки на допир материали. Изборът на която и да е от версиите освен базовата Techno предлага доста подобрено вътрешно покритие, направено от плат, съставен от 26% рециклиран текстил, като със същата тапицерия е облицовано и арматурното табло, което изглежда уникално с този текстуриран плат и синьо градиентно покритие.

Renault Symbioz получава и най-новата информационно-развлекателна система на марката, показана на 10.4 портретно ориентиран сензорен екран, който е бърз и отзивчив. Има и 10.25-инчов конфигурируем цифров дисплей за водача. Информационно-развлекателната операционна система Renault OpenR е брилянтна и е изградена върху софтуера Android Automotive на Google, което означава, че е лесна за използване и навигиране, защото е подредена като смартфон.

Google Maps и Google Assistant са вградени в системата по подразбиране, но можете също да изтеглите допълнителни 50 приложения, като Waze и Spotify например, като това става през Google Play store. Ако предпочитате да използвате софтуера Android Auto или Apple CarPlay, можете да го направите, като свържете телефона си безжично.

Температурата в кабината се показва на екрана на информационно-развлекателната система, но останахме очаровани, като видяхме, че има набор от физически бутони за управление на климатика под него, както и на волана. Подложката за безжично зареждане на смартфона не се вижда, което означава, че няма да се разсейвате от входящи известия директно на телефона, а същевременно централната конзола не се чувства претрупана.

Както вече споменахме Renault Symbioz е по същество удължена версия на Renault Captur и в резултат на това е точно толкова широк, колкото и Captur. Всъщност, срещу конкуренти като Nissan Qashqai, Hyundai Tucson и Kia Sportage, той е най-тесният по размер, но това не се усеща, нито в купето, нито в управлението на автомобила. В същото време заради този факт, Symbioz е много по-ефективен в градска среда.

Бяхме впечатлени от количеството пространство, което се предлага в интериора за четирима, дори и когато се возят ръстови пасажери. Има много място за краката и отпред, и отзад, а пространството за главите също е в изобилие. По-тясното пространство може да си проличи единствено ако се опитате да качите още един пълноразмерен пътник на средната задна седалка. Тогава отзад ще е малко притиснато за трима възрастни. С други думи това е оптималното пространство за истинска семейна кола, каквото е и предназначението на Synbioz. Но, когато една кола има такова предназначение, то трябва да има и подобаващ багажник.

Renault Symbioz има съвсем малко по-малко пространство в багажника от Nissan Qashqai, но разполага с плъзгаща се задна седалка, която може да се избута напред с 16 см. Това освобождава 624 литра, така че ако имате по-малки пътници на задната седалка и имате нужда от допълнително пространство в багажника, новото Renault определено ще ви предложи отлична гъвкавост.

Има и регулируем на височина под на багажника, а сгъването на задните седалки ви дава полезните 1 582 литра багажно пространство. Нито Qashqai, нито Symbioz обаче могат да се конкурират с Hyundai Tucson или Kia Sportage, тъй като те предлагат много повече място за багажник, така че практичността на Symbioz не е точно водеща в класа, но е оптимална за едно четиричленно средностатистическо семейство.

Безопасност

Symbioz получава множество системи за подпомагане на безопасността, включително Active Driver Assist, която има способности за автономно шофиране от ниво 2, които комбинират адаптивен круиз контрол, центриране на колата в платното и разпознаване на пътни знаци. системите са толкова добри, че дори могат да преместят автономно колата леко в рамките на своята лента, за да се остави място за приближаващи мотоциклети.

Налични са също така автономно аварийно спиране, предупреждение за мъртва зона, предупреждение за напускане на лентата и монитор за внимание на водача. Има и един доста полезен бутон, монтиран на Symbioz, наречен „Моята безопасност“, върху който можете да щракнете два пъти, за да активирате персонализиран режим, ако предпочитате да оставите определени функции изключени или включени и до какви нива.

Symbioz има система, която ви насърчава да шофирате по-безопасно. Наречена „Треньор по безопасност“, тя класира вашето шофиране в реално време и ви дава резултат от 100. Ако, да речем, шофирате твърде близо до колата отпред или не държите очите си достатъчно на пътя, ще ви предупреди. По време на нашия тест на Symbioz никога не получихме никакви предупреждения от системата, така че изглежда, че е калибриран да бъде възможно най-ненатрапчив, което определено ни хареса.

Заключение и цена

Смятаме, че Renault Symbioz е страхотен SUV от средния клас, който предлага малко повече стил от автомобили като Nissan Qashqai и гореспоменатите корейски конкуренти. Той идва с хибридна технология, която наистина пести гориво, което го кара да изглежда като изгодна сделка, когато го сравнявате с хибридните версии на същите тези конкуренти, които подобно оборудвани струват повече.

Renault Symbioz е приятен за шофиране – той е комфортен и изглажда несъвършенствата по пътищата, но не е от най-спортните. В действителност това ще е минус само за онези, които се определят като улични състезатели, защото, както вече споменахме, динамика не липсва. И ако още не сте стигнали до отговор на въпроса: Добър автомобил ли е Renault Symbioz, то в заключение ще обощим.

Symbioz е всичко, което бихте очаквали от семеен SUV; той е удобен, ефективен и добре оборудван с добра информационно-развлекателна система и не на последно място - икономичен. Symbioz е страхотен универсален автомобил, дори и да не доминира в нито една конкретна област. А ето и цените, с които моделът стъпва на българския пазар.

Поставете оценка:
Оценка 4.3 от 19 гласа.

Свързани новини